You are currently viewing Krem na zmarszczki – kiedy zacząć używać?

Krem na zmarszczki – kiedy zacząć używać?

Producenci kosmetyków przekonują, że krem na zmarszczki powinien znaleźć się w rutynie pielęgnacyjnej każdej dojrzałej kobiety. Na opakowaniach preparatów przeciwstarzeniowych można znaleźć nawet wskazówki dotyczące wieku, w jakim najlepiej wprowadzić dany kosmetyk. Jednak czy stosowanie tego typu produktów ma realny wpływ na widoczność zmarszczek? A może najlepszym wyborem będzie naturalna pielęgnacja? Na te i inne pytania dotyczące kremów przeciwstarzeniowych odpowiemy w poniższym artykule.

Kremy 30+, 40+, 50+ – czy kierowanie się tymi oznaczeniami ma sens?

Na opakowaniach kremów bardzo często znajdziemy tego typu sugestie producentów. Jednak kierowanie się nimi nie ma większego sensu. Trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie skóry 30-latek czy 50-latek będą miały te same potrzeby. Zmarszczki czy utrata jędrności to tylko część problemów, które mogą dotyczyć skórę dojrzałą. Powszechne są także problemy z nadmierną suchością lub wręcz przeciwnie. Zmiany hormonalne, które pojawiają się w okresie menopauzy, mogą przyczyniać się do powstawania zmian trądzikowych i nadmiernego przetłuszczania się nawet u pań, których ten problem nie dotyczył w młodym wieku. W takim przypadku kremy o ciężkich konsystencjach, które zwykle są dedykowane dojrzałym kobietom, mogą nasilić problem. Dlatego przy doborze kremu trzeba kierować się przede wszystkim indywidualnymi potrzebami skóry. Nie oznaczenia producenta, a działanie i skład kremu na zmarszczki powinny być tutaj decydującym czynnikiem.

Krem przeciwzmarszczkowy, czyli jaki?

Funkcją kremu przeciwzmarszczkowego jest nie tyle wygładzić widoczne zmarszczki, co opóźnić ich pojawianie się i właśnie tego powinniśmy od niego oczekiwać. Dobrze nawilżona, wypielęgnowana skóra jest mniej podatna na szkodliwe czynniki zewnętrzne, a bruzdy i zagłębienia pojawiają się na niej później. Dlatego, aby zachować młody wygląd, nie można pomijać w swojej pielęgnacji kremu.
W wielu kremach na zmarszczki znajdziemy składniki antyoksydacyjne czy peptydy. Jednak warto zauważyć, że w kremach składniki aktywne nie występują w dużych stężeniach, w przeciwieństwie do serów. Główną funkcją kremu jest nawilżenie skóry, zapobiegnięcie utraty wilgoci z naskórka, wzmocnienie naturalnej bariery hydrolipidowej oraz ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli zależy Ci na dużej zawartości składników takich jak peptydy, retinol, bakuchiol, niacymanid czy kwasy AHA, to znajdziesz je właśnie w serach czy ampułkach.
W twojej przeciwstarzeniowej rutynie pielęgnacyjnej powinny znaleźć się trzy rodzaje kremów:

  • lżejszy krem nawilżający,
  • półtłusty lub tłusty krem okluzyjny.
  • krem z wysokim filtrem.

Pierwszy z nich powinien mieć bardziej wodnistą, lekko żelową konsystencję, bogatą w substancję, które pomogą zatrzymać odpowiedni poziom nawilżenia naskórka. Z kolej krem okluzyjny nie tylko zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wilgoci, ale także uzupełnia lipidy, znajdujące się w naturalnej barierze hydrolipidowej skóry. Dzięki temu skóra jest odporniejsza na działające na nią czynniki zewnętrzne. Natomiast krem z filtrem jest najbardziej kluczowym etapem pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Dlaczego? Ponieważ promieniowanie UV działa niszcząco na komórki skóry. Uszkadza włókna kolagenowe, przyczynia się do powstawania przebarwień oraz powoduję szybszą utratę jędrności. W perspektywie czasu nadmierna ekspozycja na promienie słonecznie może także zaostrzać zmiany występujące w przebiegu trądziku osób dorosłych. Dlatego, jeśli chcesz cieszyć się młodo wyglądającą cerą, stosuj krem z wysokim, najlepiej mineralnym filtrem. To najlepsza profilaktyka przeciwstarzeniowa, jaką możesz zafundować swojej skórze. Dowodów na do nie trzeba długo szukać. Japonki czy Koreanki, które są znane na świecie z promiennych i młodo wyglądających cer, nie wchodzą z domu bez nałożenia kremu przeciwsłonecznego, a kosmetyki z filtrem UV są absolutną podstawą azjatyckiej pielęgnacji.
Krem z filtrem należy stosować zawsze, gdy decydujesz się na wyjście z domu. Krem tłusty lub półtłusty będzie doskonałym elementem wieczornej rutyny, natomiast nawilżający możesz zastosować zarówno wieczorem, jak i pod krem z SPF.

Naturalne kremy przeciwzmarszczkowe

Warto szukać kremów do cery dojrzałej zwłaszcza wśród produktów naturalnych. Przede wszystkim dlatego, że są one bogate w cenne olejki i masła roślinne, które doskonale wpływają na stan skóry, a część z nich ma nawet działanie przeciwstarzeniowe i antyutleniające. Dojrzałe cery z tendencją do tworzenia się niedoskonałości powinny szukać w kremach oleju z pestek malin, oleju z czarnuszki czy oleju z pestek dzikiej róży. Przy cerach szczególnie suchych warto wypróbować olej z awokado, olej makadamia czy olejku z kiełków pszenicy.
Warto szukać także kremów z zawartością aloesu, kwasu hialurowoego czy gliceryny, które podbijają nawilżające właściwości kosmetyków oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A czy E, które są silnymi naturalnymi antyoksydantami.

Jak stosować krem na zmarszczki, by był jak najskuteczniejszy?

Aby podbić działanie kremu i zadziałać silniej na zmarszczki, dobrze jest po jego nałożenia wykonać odmładzający masaż. Dzięki temu składniki aktywne w użytych kosmetykach zadziałają intensywnej, a mięśnie twarzy rozluźnią się, co da efekt liftingu i delikatnego wygładzenia zmarszczek. Masaż można wykonać dłońmi lub z użyciem rollera, o którym więcej pisaliśmy tutaj — Rollery do twarzy – sposób na młody wygląd bez skalpela.

Kiedy zatem wprowadzić krem na zmarszczki?

Chociaż szacuję się, że skóra zaczyna się intensywnej starzeć po 25 roku życia, to należy zdawać sobie sprawę, że na to, jak wygląda skóra w wieku dojrzałym, pracujemy całe życia. Dlatego nigdy nie jest za wcześnie na jej nawilżanie czy ochronę przed słońcem. Natomiast z wprowadzeniem silniejszych substancji przeciwstarzeniowych do pielęgnacji, można wstrzymać się do 25-30 roku życia.