Naturalne kosmetyki do skóry z problemami

Skóra z problemami, czyli jaka? Podrażniona, starzejąca się, z przebarwieniami? Tak naprawdę niewiele jest osób, które mogą pochwalić się normalną cerą bez mniejszych lub większych problemów. Większość z nas potrzebuje czasu, by ustalić swój działający plan pielęgnacji. Warto wziąć pod uwagę naturalne kosmetyki, z krótszymi składami i pełne odżywczych roślinnych wyciągów.

Naturalne kosmetyki do skóry z problemami

Naturalne kosmetyki i trądzik

Trądzik, zmiany ropne, bolące podskórne „wulkany” i wągry to zmora nie tylko wieku dojrzewania. Na trądzik cierpią także osoby dorosłe, chociaż wtedy nie jest to już trądzik młodzieńczy, ale hormonalny lub różowaty. W każdym razie, cera trądzikowa wymaga specjalnego i łagodnego traktowania, więc trzeba odstawić drogeryjne kosmetyki, które mają działanie oczyszczające i zdzierające warstwy łoju. Zamiast inwazyjnego oczyszczania, trzeba postawić na delikatne oczyszczenie i działanie składnikami, które regulują wydzielanie sebum i łagodzą stany zapalne. Nie zapominajcie też o dobrym nawilżeniu. Witamina C, kwasy złuszczające (kwas migdałowy, glikolowy, salicylowy), zielona glinka, niacynamid i ceramidy powinny stać się składnikami, które stanowią część naturalnych kosmetyków używanych na co dzień.

Naturalne kosmetyki i skóra atopowa

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to wbrew pozorom bardzo powszechny problem. Nadmierne łuszczenie się, pieczenie, „sypanie się” skóry i czerwone placki to problem, który należy skonsultować z dermatologiem. Z dobrem kosmetyków należy postępować ostrożnie, a działanie, którego szukamy w tym wypadku to kojenie, odżywianie, regenerowanie, nawilżanie i natłuszczanie. Naturalne i organiczne kosmetyki, które sprawdzą się w tym przypadku to te, które zawierają m.in. ceramidy, lipidy, oleje (olej z konopi siewnej, z ogórecznika, z wiesiołka, lniany, jojoba, ze słodkich migdałów), mocznik, aloes, witamina B5 (pantenol) czy wyciągi z owsa lub pszenicy (proteiny roślinne).

Naturalne kosmetyki i cera naczynkowa

Cera naczynkowa jest niezwykle delikatna, cienka i widać na niej wszystkie żyłki. Naczynka położone są bardzo płytko pod skórą i mają skłonność do pękania, co tworzy zaczerwienienia i podrażnienia. Pielęgnacja, na którą trzeba postawić w takim wypadku, powinna się skupiać wokół wzmacniania skóry i naczynek, zapewniania dodatkowej warstwy ochronnej przed czynnikami zewnętrznymi i odżywiała. Świetnie sprawdzą się kosmetyki z zawartością witaminy C, rutyny, delikatnym kwasem felurwym, witaminą B5 oraz śluzem ze ślimaka.

Naturalne kosmetyki i skóra wrażliwa

Skórę wrażliwą możemy traktować podobnymi kosmetykami, jak w przypadku skóry atopowej i naczynkowej. Należy uważać na używanie składników aktywnych w wysokich stężeniach, bo mogą powodować podrażnienie i alergie. Do cery wrażliwej sprawdzi się delikatna pielęgnacja (bez silnych detergentów), z nastawieniem na nawilżanie, natłuszczanie i odżywianie, czyli bogatsze formuły kremów, oparte na olejkach i wyciągach roślinnych.

Naturalne kosmetyki i skóra tłusta

Chociaż cera tłusta nie zawsze oznacza trądzik, największym problemem dla jej posiadaczy jest wyświecanie się (zwłaszcza na czole i brodzie) oraz zatkane pory. W pielęgnacji skóry tłustej należy skupić się na wyregulowaniu wydzielania sebum za pomocą m.in. maseczek z zieloną glinką, delikatnego złuszczania (kwasem migdałowym, glikolowym, salicylowym) i używania peelingów enzymatycznych. Skórę tłustą trzeba dobrze nawilżać, a w ciągu dnia skupić się na lżejszych kremach, które nie obciążają i nie powodują uczucia ściągnięcia.

Naturalne kosmetyki i skóra dojrzała

Pielęgnacja skóry dojrzałej skupia się na działaniu anti-anging, przeciwzmarszczkowym i dodaniu elastyczności. Przede wszystkim zależy nam na spłycaniu zmarszczek, redukowaniu przebarwień, szybszej regeneracji i jędrności. Zdecydowanie warto sięgnąć po kosmetyki z olejem z opuncji figowej (często mówi się o nich jako o naturalnym botoksie), oraz po retinol i witaminę C.