Naturalne kosmetyki do oczyszczania i demakijażu

Podstawą skutecznej pielęgnacji twarzy jest jej prawidłowe oczyszczenie. Kosmetyki nakładane na czystą skórę mogą zadziałać w pełni, bez ryzyka zatkania porów czy spowodowania podrażnień wynikających z niepożądanych interakcji.

Podobnie jak w przypadku innych kosmetyków, także i w zakresie oczyszczania skóry, warto postawić na produkty naturalne. Ich prosty skład i łagodne działanie sprawiają, że naturalne kosmetyki do oczyszczania i demakijażu nie tylko usuwają zanieczyszczenia, ale także pielęgnują skórę, bez jej podrażniania i wyjaławiania, co często ma miejsce w przypadku agresywnie działających specyfików syntetycznych.

Zastanawiasz się, czy popularne preparaty z komercyjnych drogerii warto zastąpić ekologicznymi? Czy na twojej półce powinien znaleźć się żel do mycia twarzy naturalny, naturalny płyn micelarny oraz naturalne olejki do twarzy? Sprawdź, dlaczego ekologiczne produkty do demakijażu i naturalne kosmetyki do oczyszczania twarzy są korzystne dla twojej skóry.

Dlaczego warto stosować naturalny żel do mycia twarzy?

Demakijaż to jeden z tych obszarów codziennej higieny, z którym zwykłyśmy się najbardziej spieszyć, popełniając przy tym mnóstwo błędów. Część z nich może się odbić konsekwencjami na wrażliwej skórze twarzy. Często oczyszczamy ją nie tak jak trzeba i nie tym, co trzeba.

Jakie błędy popełniamy najczęściej przy demakijażu i oczyszczaniu skóry?

Niedelikatność: Ciągły deficyt czasu sprawia, że priorytetem w demakijażu i oczyszczaniu jest jego tempo. Często prowadzi to do zbyt brutalnego obchodzenia się ze skórą. Trzemy ją wacikiem, gąbką, ręcznikiem, często także zbyt mocno używamy peelingu. Możemy w ten sposób powodować podrażnienia, ułatwiając przy tym przenikanie w głąb skóry drobnoustrojów chorobotwórczych.

Nieprawidłowa kolejność: Sekwencja zdarzeń jest równie ważna przy zmywaniu makijażu, co przy jego nakładaniu. Zasada jest taka, że postępujemy w odwrotnej kolejności niż przy makeupie: najpierw zmywamy makijaż z oczu i ust, na końcu z reszty twarzy. Na sam koniec należy przetrzeć skórę na całej powierzchni– najlepszy będzie oczywiście naturalny tonik do twarzy.

Nieodpowiednie produkty: Podobnie jak naturalny krem do twarzy, także żel do mycia twarzy naturalny, ekologiczny peeling do twarzy czy naturalny płyn micelarny, powinny być dostosowane do rodzajów cery i indywidualnych potrzeb użytkowniczki. Używanie kosmetyków niedopasowanych do naszych potrzeb może pogłębić istniejące problemy, zamiast pomóc się z nimi uporać. Szczególnie szkodliwe mogą okazać się niektóre składniki kosmetyków syntetycznych, które podrażniają skórę i wywołują reakcje alergiczne (jak alkohol, parafina, sztuczne molekuły zapachowe).

Naturalne kosmetyki do mycia twarzy są polecane przede wszystkim dlatego, że działają skutecznie nie wywołując podrażnień. Powszechnym problemem środków syntetycznych jest niszczenia naturalnej warstwy lipidowej skóry. Twarz robi się przesuszona, ściągnięta, nieelastyczna, szara. Paradoksalnie zwiększa się też ryzyko wystąpienia zaskórników i stanów zapalnych: skóra próbuje się ratować, produkując znacznie więcej sebum, niż jest to konieczne i pożądane. Z tego właśnie powodu zdecydowanie nie powinno się używać dowolnego mydła do mycia twarzy. Ma ono zupełnie inne zadanie, jakim jest skuteczne usunięcie większych zanieczyszczeń. Jego działanie jest zbyt mocne dla wrażliwej skóry twarzy. Oczyszczanie twarzy mydłem jest dopuszczalne, gdy jest to kosmetyk stworzony właśnie w tym celu. Obecnie możesz już wybrać mydło naturalne do twarzy z glinką, mydło naturalne do twarzy z węglem aktywnym, mydło naturalne do twarzy z siarką, jak również mydło szare, od kilku lat ponownie doceniane przez konsumentów.

Do mycia twarzy możesz stosować naturalny płyn micelarny, rozprawiający się z makijażem i zanieczyszczeniami, a także naturalne żele do mycia twarzy – mające działanie myjące i oczyszczające. Dla osób z wrażliwą cerą dobrym rozwiązaniem będzie też naturalna pianka do mycia twarzy.

Twarz myjemy dwa razy dziennie: tuż po przebudzeniu usuwamy wyprodukowane przez noc sebum, natomiast przed pójściem do łóżka zmywamy nagromadzone przez cały dzień zanieczyszczenia, w tym kosmetyki. W pewnych przypadkach twarz można myć częściej, ale nadmiar jest tutaj niepolecany, z uwagi na konieczność ochrony wrażliwej warstwy lipidowej.

Demakijaż w zgodzie z naturą

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że pójście do łóżka bez zmycia makijażu jest poważnym błędem, prowadzącym do powstawania licznych problemów skórnych. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób przeprowadzić demakijaż, aby mieć pewność, że prawidłowo oczyszczona skóra zregeneruje się nocą a rano w lustrze nie zobaczymy wyprysków, zaczerwienionych spojówek czy opuchlizny.

Jak prawidłowo wykonać demakijaż?

  • Rozpuszczenie makeupu: W pierwszej kolejności należy zastosować mocniejszy środek, mający za zadanie rozpuszczenie warstwy makijażu, co ułatwi jej usunięcie. Do tego celu posłuży płyn micelarny naturalny lub olejek naturalny do twarzy. Płyn micelarny aplikuj za pomocą wacika a naturalny olejek do mycia twarzy rozetrzyj bezpośrednio w dłoniach. Następnie spłucz twarz bieżącą wodą.
  • Mycie: Gdy makijaż jest już powierzchownie usunięty, czas na głębsze oczyszczenie za pomocą środka myjącego. Naturalny żel do mycia twarzy może uzupełnić miękka, hipoalergiczna gąbka konjac, mająca właściwości dezynfekujące. Są i inne opcje oprócz żelu: zastosuj mydło do twarzy. Jeśli twoja skóra jest wrażliwa, żel może zastąpić delikatniejsza i lżejsza pianka do mycia twarzy. Ponownie opłucz twarz.
  • Tonizacja: Ostatnim etapem pielęgnacji jest naturalny tonik. Przetrzyj nim delikatnie skórę za pomocą wacika. Dzięki temu skóra odzyska korzystne pH.

Naturalny peeling do twarzy: oczyszczenie i odmłodzenie

Poza zabiegami codziennymi, skóra twarzy wymaga co jakiś czas dodatkowej pielęgnacji. Jest nią używanie peelingu.

Peeling naturalny do twarzy ma za zadanie usunąć martwy naskórek i odblokować zamknięte pory. Do pielęgnacji skóry twarzy wybierz ekologiczny peeling drobnoziarnisty, którego małe drobinki bardzo delikatnie usuną warstwę zanieczyszczeń. Jeśli twoja skóra jest bardzo wrażliwa, wybierz ekologiczny peeling enzymatyczny, który w ogóle nie posiada właściwości ściernych, ale oczyszcza twarz za pomocą zawartych w nim substancji aktywnych na poziomie mikrobiologicznym. Pamiętaj, aby do twarzy nie stosować peelingu gruboziarnistego. Działa on mocniej i przeznaczony jest do rejonów ciała z grubszym naskórkiem.

Poza usuwaniem zanieczyszczeń, regularne używanie peelingu pomoże spłycić zmarszczki i poprawić ukrwienie skóry, co z kolei przełoży się na lepszą wchłanialność substancji odżywczych i bardziej promienny, zdrowy wygląd.

Pamiętaj, aby nie stosować peelingu zbyt często – podrażni to delikatną skórę i naruszy jej warstwę lipidową. W przypadku skóry tłustej złuszczaj naskórek 2 – 3 razy w tygodniu. Sucha i wrażliwa skóra wymaga tego zabiegu nie częściej niż jeden raz w tygodniu.

Po co stosować naturalne oleje do twarzy?

Olejki naturalne do twarzy to nowość na polskim rynku. Mało która kobieta wie, że myć twarz można właśnie za pomocą olejku. Tymczasem to właśnie tłuszcz z oleju najłatwiej rozpuści tłuszcz makijażu i sebum. Oleje naturalne do mycia twarzy mogą zastąpić płyn micelarny w codziennej pielęgnacji.

Naturalny olej do twarzy składa się z oleju rycynowego, mającego właściwości oczyszczające, oraz oleju bazowego, który należy dostosować do typu cery. W przypadku skóry suchej, olej bazowy powinien stanowić 90 procent kompozycji, dla skóry tłustej nie więcej niż 70 procent.

Olejek do mycia twarzy rozetrzyj w dłoniach na następnie przez kilka minut masuj nim całą twarz. Następnie usuń olej- znów za pomocą dłoni lub przy użyciu mięciutkiej ściereczki. Na koniec przemyj twarz letnią wodą – w ten sposób przygotujesz skórę na mycie żelem lub pianką.

Wybierz naturalne kosmetyki do oczyszczania i demakijażu z oferty naszego sklepu internetowego i ciesz się czystą, zdrową i piękną skórą.