Higiena intymna

Pielęgnacja stref intymnych na szczęście dawno już przestała być tematem tabu. Kobiety nie tylko bez niepotrzebnego skrępowania pytają o zagadnienia związane z higieną w różnych etapach cyklu menstruacyjnego, ciąży, połogu czy menopauzy, ale także dostrzegają wpływ, jaki prawidłowa higiena intymna ma na zdrowie, dobre samopoczucie czy seksualność.

Higiena intymna

Obecnie większość kobiet rozumie już, dlaczego należy stosować specjalne kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych zamiast zwykłego mydła czy żelu pod prysznic. Jednak wybór odpowiedniego preparatu może być skomplikowany. Jak i w innych obszarach pielęgnacji ciała, także i w przypadku okolic intymnych najlepsze są rozwiązania naturalne.

Dowiedz się, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena intymna oraz jakie kryteria zastosować przy doborze kosmetyków do niej przeznaczonych.

Higiena intymna – dobre praktyki

Dbanie o wrażliwe okolice intymne nie ogranicza się do mycia. Aby cieszyć się komfortem, świeżością i dobrym samopoczuciem, warto przyswoić sobie kilka prostych zasad, których przestrzeganie nie wymaga szczególnego wysiłku, a które znacznie obniżą ryzyko infekcji i podrażnień.

Jak dbać o okolice intymne?

  • Odpowiednia odzież: Wybieraj naturalną, bawełnianą bieliznę. Unikaj krojów mogących powodować otarcia (np. stringi, koronki). Także spodnie muszą być odpowiednio luźne, by nie powodowały ucisku i podrażnień.
  • Odpoczynek dla skóry: Przez większość cyklu zrezygnuj z zakładania bielizny na noc. Pozwól wrażliwej skórze zregenerować się i oddychać.
  • Właściwe mycie: Częściej wybieraj prysznic niż leżenie w wannie. Nie stosuj zbyt zimnej ani zbyt gorącej wody – za zimna może doprowadzić do stanu zapalnego pęcherza a gorąca do podrażnień. Unikaj gąbek – najlepiej myj się po prostu dłonią. Nie przesadzaj z częstotliwością – poza szczególnymi przypadkami, dwa razy dziennie wystarczy.
  • Prawidłowe suszenie: Po prysznicu wytrzyj się do sucha, żeby ograniczyć ryzyko rozwoju grzybów i bakterii, lubiących wilgoć. Używaj miękkiego ręcznika, przeznaczonego tylko do tego celu i często zmienianego.

Naturalny płyn do higieny intymnej – jaki wybrać?

Ekologiczne kosmetyki do higieny intymnej mają w składzie naturalne substancje, doskonale współgrające z pH oraz specjalnymi potrzebami delikatnej skóry i błony śluzowej. Nie zawierają szkodliwych i drażniących alkoholi, parabenów, SLS i SLES oraz sztucznych aromatów i barwników.

Co powinien zawierać ekologiczny płyn do higieny intymnej?

  • Kwas mlekowy: Niezbędny w zachowaniu prawidłowego pH i flory bakteryjnej.
  • Naturalne ekstrakty roślinne: O właściwościach myjących, łagodzących, nawilżających i przeciwzapalnych, np. kora dębu, aloes, rumianek, nagietek, babka lancetowata, żywokost.
  • Inne składniki pochodzenia naturalnego: Odpowiedzialne za zapobieganie podrażnieniom i infekcjom, np. wyciąg z buraków cukrowych, wit. B5, gliceryna roślinna.

Zadbaj o siebie świadomie i w zgodzie z naturą – sprawdź naszą ofertę kosmetyków ekologicznych do higieny intymnej.