Naturalne kosmetyki do skóry atopowej

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba przewlekła, która powoduje świąd, suchość i uczucie dyskomfortu. Jest najczęściej diagnozowana u dzieci, jednak może pojawić się w każdym wieku. Szacuje się, że problemy z atopią mogą dotyczyć nawet 1/3 populacji! Osoby nią dotknięte powinny zwracać szczególną uwagę na produkty do pielęgnacji skóry. Muszą być one pozbawione barwników, parabenów i substancji zapachowych. Dlatego najlepszym wyborem będą naturalne kosmetyki do skóry atopowej.

Skóra atopowa, czyli jaka?

Naturalne kosmetyki do skóry atopowej

Osoby z atopią borykają się z nadmierną suchością i szorstkością skóry. W stanach zaostrzenia pojawia się silny świąt, łuszczenie i nadmierna wrażliwość. Taka skóra jest również znacznie bardziej podatna na wystąpienie zakażeń bakteryjnych bądź grzybiczych. Mogą pojawić się także silne zaczernienia i stany zapalne. Zmiany najczęściej dotyczą zgięć łokci i kolan, ale mogą obejmować również twarz, plecy czy kończyny.

Naturalna pielęgnacja skóry atopowej

Głównym celem pielęgnacji skóry z AZS jest zlikwidowanie uczucia świądu i przesuszenia, poprzez intensywne nawilżenie i natłuszczenie naskórka. Istotne jest także unikanie substancji drażniących oraz alergizujących.

Jak zatem dbać o skórę atopową?

  • Do kąpieli stosuj delikatne preparaty myjące, pozbawione barwników i silnych substancji zapachowych. Do tego celu świetnie sprawdzi się naturalny olejek do mycia lub mydło oparte na roślinnych olejach.
  • Pamiętaj, aby delikatnie osuszać skórę po umyciu, za pomocą miękkiego ręcznika. Często go zmieniaj, aby uniknąć ryzyka rozwoju bakterii.
  • Przynajmniej dwa razy dziennie używaj intensywnie nawilżających preparatów z zawartością naturalnych emolientów. Natłuszczą one skórę, uelastycznią ją i zniwelują uczucie ściągnięcia po kąpieli.
  • Pamiętaj również, że na stan skóry wpływają nie tylko produkty kosmetyczne. Unikaj silnie perfumowanych płynów do prania, żywności przetworzonej i sytuacji stresowych. Mogą one zaostrzać atopię.

Naturalne emolienty w pielęgnacji skóry atopowej

Emolienty to substancje lipidowe, które chronią naszą skórę przed nadmierną utratą wody. Pozostawiają na powierzchni ochronną warstwę okluzyjną. Dzięki temu działają nawilżająco i uelastyczniają skórę.

Do naturalnych emolientów zaliczamy masła i oleje roślinne. W przeciwieństwie do olejów mineralnych zawierają cenne kwasy tłuszczowe i witaminy. Do pielęgnacji skóry atopowej doskonale sprawdzi się masło shea, masło kakaowe, olej z wiesiołka, olej z ogórecznika czy olej lniany. Można je stosować zarówno samodzielnie, jak i wybrać preparaty z ich zawartością. Przyniosą ulgę i przywrócą komfort skórze atopowej.

Pozwól naturalnym składnikom ukoić Twoją skórę. Wybierz naturalne kosmetyki do skóry atopowej z naszego sklepu!