Naturalne mydła

Od lat 90-tych ubiegłego wieku trwał w kosmetologii niebezpieczny trend fascynacji ciężką chemią. Po dekadach szarości i jednostajności, doznaliśmy istnego zachłyśnięcia się tym co kolorowe, błyszczące, aromatyzowane i pieniące. W reklamach kosmetyków zaczęli występować aktorzy w lekarskich kitlach i laboratoryjnych strojach, mrugający porozumiewawczo zza okularów ochronnych i prezentujący z dumą probówkę z ingrediencją o skomplikowanej nazwie i jeszcze bardziej skomplikowanym składzie. Konsumenci ufali już tylko tym preparatom, które powstały sztucznie, aby zagwarantować pozornie nieosiągalne inaczej efekty.

Na szczęście już od kilku lat obserwujemy gwałtowny zwrot w stronę natury. Syntetyki zawiodły nas – nie tylko nie dały obiecywanych efektów, ale i naraziły na spore wydatki i doświadczanie przykrych skutków ubocznych. Zrozumieliśmy dzięki temu, że rozwiązaniem naszych problemów i sposobem na zdrowe życie może być tylko to, co występuje w przyrodzie. Sami jesteśmy częścią ekosystemu więc nie powinno zaskakiwać, że to właśnie tutaj powinniśmy szukać wszystkiego, co nam potrzebne.

Ponowne zaufanie naturze zaowocowało m.in. rozwojem branży mydlarskiej. Naturalne mydła możemy kupić w różnych wariantach i używać do całego wachlarza zastosowań, nawet nie tylko w zakresie pielęgnacji ciała. Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne mydła organiczne, poznaj ich skład i dowiedz się, jak z nich korzystać.

Mydła naturalne: przegląd

Naturalne mydło to pojęcie bardzo szerokie. Odnosi się do produktów pochodzących z różnych zakątków świata, zawierających unikatowe składniki i stosowanych w odmiennych celach.

Popularne mydła ekologiczne to:

  • Mydło szare: Znane także jako mydło potasowe, jako że sole potasowe to jego główny składnik. Nie zawiera dodatku konserwantów, sztucznych aromatów i barwników. Ma właściwości odkażające, dlatego polecane jest szczególnie do cery trądzikowej. Jego łagodne działanie sprawia natomiast, że mogą go używać także alergicy i małe dzieci.
  • Mydło czarne: Jego nazwa może być myląca – w rzeczywistości ma kolor bursztynowy. Możemy je spotkać także pod nazwami mydło marokańskie i savon noir. Jego głównym składnikiem są czarne oliwki. Głęboko oczyszcza skórę, ma nawet delikatne właściwości złuszczające. Reguluje wydzielanie sebum, nawilża i zmiękcza skórę, chroni ją przed przedwczesnym starzeniem. Polecane zwłaszcza do cery trądzikowej i dojrzałej.
  • Mydło siarkowe: Jego podstawę stanowi oliwa z oliwek, a wzbogaca się je przez naturalnie występujące witaminy i pierwiastki, zwłaszcza o siarkę. To dzięki niej wykazuje właściwości wysuszające i przeciwzapalne. Polecane do cery trądzikowej, do stosowania kilka razy w tygodniu.
  • Mydło oliwkowe: W jego składzie znajdują się wyłącznie oleje roślinne, przez co ma właściwości nawilżające i natłuszczające. Stosuje się je zwłaszcza do pielęgnacji cery suchej i dojrzałej. Można je spotkać pod nazwą mydło kastylijskie.
  • Mydło laurowe: Oprócz oliwy z oliwek, zawiera dodatek oleju z wawrzynu (nazywanego laurem). Właśnie ze względu na ten olej posiada silne właściwości bakterio-, grzybo- i wirusobójcze. Najczęściej podpisywane jest jako mydło Aleppo.
  • Mydło ziołowe: Charakteryzuje się dużą domieszką ekstraktów z ziół do głównego oleju, z którego powstaje. Można je spotkać pod nazwami mydło syberyjskie, mydło afrykańskie, mydło dudu-osun – w zależności od miejsca pochodzenia ziół.
  • Mydło marsylskie: Jego bazą są oleje roślinne a wyróżnikiem – dodatek pięknie pachnących olejków eterycznych. Ma właściwości natłuszczające, jest bardzo delikatne i aromatyczne.
  • Mydło w płynie: W miejscach, gdzie stosowanie mydła w kostce jest niemożliwe lub niewskazane ze względów higienicznych, estetycznych czy praktycznych, dobrym rozwiązaniem jest naturalne mydło w płynie. Najczęściej jest to produkt przeznaczony do każdego rodzaju skóry.

Z czego robi się naturalne mydło?

Ekologiczne kosmetyki odznaczają się prostym składem, liczącym nie więcej niż kilka pozycji. Mydło naturalne nie jest pod tym kątem wyjątkiem. Mała ilość stosunkowo łatwo dostępnych składników sprawia, że wiele osób próbuje robić własne kostki w domu, choć najczęściej trudno jest uzyskać odpowiednią konsystencję, trwałość i właściwości myjące

Co jest w składzie naturalnego mydła?

  • Naturalne oleje: W tym olej rycynowy, kokosowy, migdałowy, oliwa z oliwek. Są to tzw. oleje zmydlone, czyli doprowadzone do formy stałej za pomocą soli – sody lub potasu. Częściej spotykane jest rozwiązanie pierwsze.
  • Oleje niezmydlone: Nie poddane działaniu soli, przez co wykazują działanie silnie nawilżające i natłuszczające (np. miód, mleko kozie, masło shea).
  • Olejki eteryczne: Nie odpowiadają za właściwości myjące, ale za piękny zapach, a często również za dodatkowe właściwości mydła (w tym przeciwzapalne, nawilżające, rozjaśniające). Do najpopularniejszych, nie wywołujących uczuleń, należą olejki z rumianku, wiesiołka, nagietka, lnu czy owsa.
  • Składniki dodatkowe: Odpowiadają za specyficzne cechy różnych rodzajów mydeł. Można tu wymienić: glinki (mające właściwości oczyszczające), siarkę i węgiel aktywny (właściwości odkażające), witaminy.

Mydło naturalne nie może natomiast zawierać konserwantów (parabeny), silikonu, sztucznych barwników i aromatów, ale także niektórych popularnych substancji pochodzących z przyrody, lecz dyskwalifikujących w ubieganiu się o certyfikat naturalności (np. łój, gdyż do jego produkcji wykorzystuje się martwe zwierzęta).

Do czego można stosować mydło ekologiczne?

Naturalne mydła znajdują szereg zastosowań przede wszystkim w kosmetyce – taki przecież był cel ich powstania. Najważniejsze wśród nich to:

  • Mycie twarzy: Nadają się do delikatnej skóry.
  • Mycie ciała: Mają świetne właściwości myjące.
  • Pielęgnacja dłoni i stóp: rozcieńczone z gorącą wodą mydło naturalne ma zastosowanie w zabiegach pielęgnacyjnych, zmiękczających stopy i dłonie.
  • Mycie włosów: Sprawdzą się także zamiast szamponu. Jeśli mydło nie chce się dostatecznie pienić na włosach, wystarczy mocniej namydlić dłonie lub samą kostkę.
  • Pielęgnacja zarostu: W dobie powrotu mody na obfity męski zarost, panów może ucieszyć informacja, że mydło ekologiczne doskonale nadaje się do pielęgnacji brody.
  • Depilacja: Eko mydła mogą z powodzeniem zastąpić specyfiki do golenia, tak wśród mężczyzn, jak i kobiet.

Ale naturalne mydło sprawdzi się również w innych sytuacjach.  Wśród nich warto wymienić następujące:

  • Pielęgnacja urazów: Zwłaszcza zwichnięć, skręceń i stłuczeń kończyn. Okłady z szarego mydła pomagają się zregenerować tkankom. Są skuteczne nawet w sytuacji, gdy doszło do odwracalnego uszkodzenia nerwu – naturalne mydło przyspiesza proces gojenia.
  • Odplamiacz: Mydła na bazie soli potasowych wykazują świetne właściwości odplamiające. Wywabiają plamy z tekstyliów, paneli podłogowych czy ścian. Wiórki z szarego mydła możemy spotkać w niektórych sklepach jako dodatek do prania, gwarantujący skuteczność procedury. Wiórki takie możesz nawet przygotować samodzielnie, ścierając mydło na tarce.
  • Mycie przyborów kosmetycznych: Ze względu na właściwości antyseptyczne, mydło ekologiczne nadaje się do mycia pędzli, grzebieni czy zalotki.
  • Ogrodnictwo: Naturalne mydło szare dodane do doniczki pomoże uratować roślinę, nawet mocno zniszczoną, a także zniechęca mszyce i pasożyty.
  • Rzeźbiarstwo: Mydło naturalne jest doskonałym materiałem ćwiczeniowym dla artystów rzeźbiarzy. Mogą na nim robić pierwsze wprawki lub planować dzieło w małej skali. Z ekologicznego mydła studenci stomatologii wykonują często modele uzębienia.

W ofercie naszej drogerii internetowej znajdziesz naturalne mydła, w tym mydła naturalne w płynie oraz mydła ekologiczne wegańskie. Wybierz to, co najlepiej trafia w twoje potrzeby i gust.