Naturalne pasty do zębów

Higiena jamy ustnej wydaje się bardzo prosta. Tymczasem aż 98 procent Polaków ma próchnicę, 70 procent paradontozę, ponad 40 procent przeszło przynajmniej raz leczenie kanałowe poważnie zniszczonego zęba. Skąd te zatrważające statystyki?

Myjemy zęby zbyt rzadko, za krótko, w nieprawidłowy sposób, używając nieodpowiednich środków. Czasami wynika to z niedbałości, najczęściej jednak po prostu z niewiedzy. Kupujemy którąś z popularnych past do zębów i spodziewamy się, że będzie ona działać prawidłowo. Tymczasem wiele produktów bazuje raczej na efekcie świeżego oddechu, uzyskiwanego dzięki dużej ilości sztucznych aromatów.

Na szczęście istnieją na rynku pasty do zębów naturalne, które nie tylko nie zawierają szkodliwych składników, ale też dzięki zastosowaniu znanych od stuleci substancji aktywnych pochodzących wprost ze środowiska, są w stanie skutecznie ochronić nasze zęby i dziąsła, bez kompromisów na rzecz świeżego oddechu czy ładnego koloru.

Co zawiera ekologiczna pasta do zębów

Pasta do zębów naturalna zawiera przede wszystkim wyciągi roślinne, których zbalansowany skład przyczynia się do ochrony przed próchnicą, niwelowania płytki nazębnej, troski o dziąsła oraz świeży oddech. Do najczęściej spotykanych składników należą:

  • Soda oczyszczona: Myje, usuwa płytkę nazębną, przeciwdziała nadwrażliwości zębów i krwawieniu dziąseł.
  • Ksylitol: Zastępuje fluor. Chroni przed próchnicą, wyrównuje pH w ustach.
  • Węgiel aktywny: Oczyszcza i wybiela zęby.
  • Rumianek: Ma działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.
  • Szałwia: Działa ściągająco i łagodząco, zmniejsza krwawienie, pielęgnuje dziąsła.
  • Mięta: Tonizuje i odświeża.
  • Tymianek: Działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, odświeża oddech.
  • Goździki: Wykazują właściwości antywirusowe, antybakteryjne i przeciwzapalne, odpowiadają za uczucie świeżości.
  • Porost islandzki: Usuwa płytkę nazębną.
  • Babka lancetowata: Odbudowuje szkliwo, zapobiegając nadwrażliwości.

Naturalne pasty do zębów nie zawierają szkodliwych substancji, takich jak konserwujące parabeny czy SLS odpowiadające za lepsze pienienie się produktu. Ich termin przydatności jest przez to krótszy, ale nie stanowi to żadnego problemu w przypadku kosmetyku używanego tak regularnie.

Czy naturalna pasta do zębów jest skuteczna?

Nie wszyscy ufają w skuteczność naturalnych past do zębów. Dotyczy to przede wszystkim past bez fluoru, który od dziecka kojarzymy z gabinetów dentystycznych jako jedyny działający środek przeciwpróchniczy.

Niewielkie ilości fluoru nie są szkodliwe, jednakże jeśli kilka razy dziennie myjemy zęby pastą z jego zawartością, a ponadto płukamy jamę ustną płynem z fluorem i nitkujemy zęby fluoryzowaną nicią, wówczas może dojść do groźnych przedawkowań. Dlatego też warto zdecydować się na ekologiczną pastę do zębów, zawierającą naturalny fluor w niewielkim stężeniu, lub też jego skuteczne zamienniki, takie jak ksylitol.

Postaw na piękny uśmiech, mocne zęby i zdrowe dziąsła – wybierz z naszej oferty naturalną pastę do zębów.