Naturalne kosmetyki do skóry naczynkowej

Pielęgnacja cery naczynkowej to prawdziwe wyzwanie, ponieważ wymaga przemyślanych kroków. Skóra naczynkowa charakteryzuje się rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi, skłonnymi do pękania, zaczerwienieniami oraz podrażnieniami. Jest bardzo delikatna i cienka, niczym jedwab – należy ją traktować z prawdziwą rozwagą. Jakie kosmetyki naturalne sprawdzą się w pielęgnacji skóry naczynkowej?

Prawidłowa pielęgnacja skóry naczynkowej

Właścicielki skóry naczynkowej popełniają wiele błędów pielęgnacyjnych, m.in. używając kosmetyków zawierających silne detergenty i kwasy lub stosując minimalizm i nakładając wyłącznie olejek lub krem o bogatej konsystencji.

Naturalne kosmetyki do skóry naczynkowej

Tymczasem prawidłowa pielęgnacja cery naczynkowej to przede wszystkim zapobieganie pękaniu naczynek, wzmacnianie, budowanie odporności skóry i traktowanie jej odżywczymi składnikami. Przede wszystkim, należy wyeliminować kosmetyki zawierające alkohol, kwasy (w szczególności retinol), mocznik, składniki o działaniu rozgrzewającym oraz silne detergenty (SLS, SLES).

Kosmetyki na co dzień przy cerze naczynkowej:

Delikatne pianki oczyszczające, delikatne żele do mycia twarzy, płyny micelarne – na skórę naczynkową należy chuchać i dmuchać, dlatego do oczyszczania twarzy używa się bardzo delikatnych kosmetyków z naturalnymi wyciągami roślinnymi, np. rumiankiem, różą. Warto pamiętać o tym, by dokładnie zmyć pozostałości kosmetyku, bo nawet najmniejsza ilość będzie podrażniać. Do demakijażu można używać płynu miceralnego lub mleczka (np. z dodatkiem arniki).

Tonizacja skóry – w tym kroku można powoli wprowadzać składniki, które mają właściwości uszczelniania naczynek krwionośnych. Dobrze sprawdzą się hydrolaty, np. rokitnikowy, różany lub ze skrzypu polnego, z dodatkiem witaminy C.

Serum – naturalne serum do cery naczynkowej stosowane rano ma na celu wzmocnienie i odżywienie skóry oraz zwalczać zaczerwienienia. W tej roli sprawdzą się kosmetyki ze śluzem ze ślimaka, z bzu, z kasztanowca, z miłorzębu japońskiego, kwiatu pomarańczy czy arniki górskiej (zawierają w sobie rutynę i hespertynę). Te rośliny mają także działanie przeciwobrzękowe. Sprawdzi się także serum z witaminą C lub witaminą K.

Krem do twarzy – naturalny krem do cery naczynkowej ma za zadanie stworzenie na skórze ochronnego płaszcza, redukować zaczerwienienia i uczucie ściągnięcia skóry. Warto wybierać kremy organiczne i wegańskie, biorąc pod uwagę porę roku. Jesienią i zimą stawia się na maksymalną ochronę przeciw niskim temperaturom i wiatrowi, tutaj patrzcie na kremy z masłem shea, pantenolem, olejami. Wiosną i latem wybierajcie lżejsze kremy o właściwościach wzmacniających i łagodzących.

Krem z SPF – używanie kremu z filtrem UV dla właścicieli cer naczyniowych jest kluczowe w utrzymaniu zdrowej skóry. Naturalne kremy SPF w lekkiej formule są dostępne na rynku, najlepiej wybierać te, które dodatkowo zawierają składniki wzmacniające, np. witaminą C.
Dodatkowo:

Maseczki do twarzy – cerom naczynkowym poleca się te na bazie glinki czerwonej lub białej, które mają właściwości wzmacniające, łagodzące, odżywiające i nawilżające. Glinka biała jest najłagodniejszą ze wszystkich glinek, a czerwona ma udowodnione działanie wzmacniające i rewitalizujące (zawiera dużo żelaza). Maseczki z glinek można kupić gotowe, lub przygotować je samodzielnie mieszając z wodą.

Peeling enzymatyczny lub drobnoziarnisty – złuszczanie to czynność, którą należy wykonywać jak najrzadziej, raz lub dwa razy w miesiącu. Dla cer naczyniowych poleca się także pudry do mycia twarzy.

Kremy na naczynka – na rynku można znaleźć też profesjonalne preparaty lub koncentraty przeznaczone dla cery naczynkowej. Naturalne koncentraty to mieszanki ziół, które można dodawać do kosmetyków (np. na noc do kremu).