Naturalne kosmetyki do skóry dojrzałej

Cera dojrzała wymaga specjalnej uwagi i pielęgnacji skupionej na regeneracji i ujędrnieniu. Ważne jest budowanie rutyn i selekcjonowanie kosmetyków, które pomogą uzyskać zamierzony efekt – czyli opóźnią starzenie się i wiotczenie skóry. Czy można zatrzymać czas i zapobiec naturalnym procesom? Dzięki zdrowemu trybowi życia i stosowaniu naturalnych kosmetyków, może się to udać! Które składniki są kluczowe w pielęgnacji cery dojrzałej?

Pielęgnacja cery dojrzałej

Naturalne kosmetyki do skóry dojrzałej

Cera dojrzała jest trudna w pielęgnacji, ponieważ więcej wymaga. Tutaj zaniechanie rutyny pielęgnacyjnej nawet przez kilka dni może skutkować widocznym zmęczeniem i utratą blasku. Oprócz kosmetyków najlepszej jakości liczy się także sposób ich nakładania – warto włączyć delikatne masaże i używanie akcesoriów do twarzy, np. rollerów z kamieni szlachetnych, które poprawiają wchłanianie się składników i przyspieszają regenerację. Pielęgnacja cery dojrzałej jest wieloetapowa, z podziałem na dzień i noc oraz dodatkowe zabiegi, które warto powtarzać co kilka dni.

Dzień:

  • Oczyszczanie – oczyszczanie cery dojrzałej jest kluczowe w utrzymywaniu jej w dobrym stanie. Pamiętajcie, że żadna skóra nie lubi ani zimnej, ani gorącej wody, więc do mycia twarzy najlepiej stosować wodę letnią. Warto wybrać delikatny żel z zawartością pantenolu i wyciągów roślinnych (róży, lotosu, pomarańczy – chodzi o antyoksydanty). Powinien on delikatnie oczyszczać, koić i odświeżać twarz.
  • Tonik – na dzień warto postawić na naturalne toniki o działaniu rozświetlającym i odświeżającym, z zawartością witamin. Dobrą praktyką jest stosowanie hydrolatów ze względu na niewielką zawartość olejków eterycznych, np. lawendowy, pomarańczowy, różany.
  • Krem pod oczy – absolutna konieczność, najlepiej w formie żelu, np. ze śluzu ślimaka. Powinien chronić i nawilżać delikatną skórę wokół oczu.
  • Serum – naturalne serum do cery dojrzałej to dodatkowy zastrzyk witamin – warto postawić na te odżywcze, z olejkami, ceramidami i lipidami.
  • Krem na dzień – najlepiej z wysokim filtrem UV i z serii anti-aging, czyli z zawartością koenzymów i substancji ujędrniających, np. kolagenu czy olejku z opuncji figowej.

Noc:

  • Oczyszczanie – dokładnie oczyszczanie i demakijaż. Sprzymierzeńcem cer dojrzałych jest dwuetapowe oczyszczanie, czyli najpierw olej do mycia twarzy, a potem żel.
  • Tonik – można sięgnąć po toniki z zawartością kwasów, by delikatnie złuszczać skórę (z kwasem migdałowym, mlekowym, salicylowym, glikolowym – wyższe stężenia).
  • Serum – skóra dojrzała jest odpowiednia do stosowania retinolu. Pamiętajcie, że odporność na retinol należy stopniowo budować, by uniknąć podrażnień. Wieczorna pielęgnacja to też dobry moment na stosowanie składników przeciwdziałających przebarwieniom, np. witaminy C.
  • Krem – bogatej konsystencji, odżywczy i regenerujący. Najlepiej z dużą zawartością witamin, które mają wpływ na budowanie skóry – A i E oraz substancji nawilżających, jak kwas hialuronowy.
  • Krem pod oczy.

Pielęgnacja uzupełniająca cery dojrzałej

  • Stosowanie maseczek do twarzy na bazie glinek – glinki białej, czarnej, fioletowej, pomarańczowej. W zasadzie, do cery dojrzałej nadaje się większość glinek.
  • Stosowanie maseczek do twarzy z dodatkową dawką witamin i substancji odżywczych – np. owocowe, na bazie śluzu ze ślimaka, nawilżające z kwasem hialuronowym.
  • Peeling gruboziarnisty – aby pobudzić skórę do szybszej regeneracji. Pamiętajcie, jeśli wasza skóra jest podrażniona lub jest jakiś stan zapalny, lepiej wybrać peeling drobnoziarnisty.