Jaką mam cerę? Jak to sprawdzić?

Określenie swojego typu skóry to podstawa skutecznej pielęgnacji. Pozwala dogłębniej rozumieć potrzeby swojej cery, a także dobrać do niej odpowiednie produkty. Sprawdzenie swojego typu skóry jest bardzo proste i z łatwością możesz zrobić to u siebie w domu. W tym artykule przedstawimy Ci metodę diagnozowania potrzeb skóry, a także w przystępny sposób scharakteryzujemy najczęściej występujące typy skóry, by ich rozpoznanie nie stanowiło dla Ciebie żadnego problemu.

Jaki mam typ cery? – prosta metoda sprawdzenia

Metoda na rozpoznanie typu skóry jest banalnie prosta. Wystarczy umyć twarz przy pomocy delikatnego preparatu, osuszyć ją i nie nakładać żadnych produktów. Po upływie godziny należy zaobserwować, jak na brak pielęgnacji zareagowała cera. Jeśli towarzyszy Ci uczucie ściągnięcia i zaraz po umyciu masz ochotę sięgnąć po krem nawilżający, prawdopodobnie jesteś posiadaczką cery suchej. Dyskomfort i zaczerwienienie występujące po umyciu pojawiają się z kolei u osób z cerą naczyniową. Jeśli po upływie godziny zaobserwowałaś u siebie wzmożoną produkcję sebum i skóra zaczęła się świecić, to należy założyć, że masz cerę tłustą. Może się również okazać, że w niektórych rejonach twarzy towarzyszy Ci uczucie suchości i ściągnięcia, a na pozostałych częściach widoczne jest przetłuszczanie. To może świadczyć o cerze mieszanej.

Jak rozpoznać cerę suchą?

Cera sucha charakteryzuje się niską aktywnością gruczołów łojowych. Dzięki temu znacznie rzadziej występują na niej niedoskonałości. Problemem natomiast jest uczucie dyskomfortu, przesuszenia i ściągnięcia. Skóra jest cieńsza i delikatna. Ten typ skóry jest wymagający, ponieważ predysponuje do szybszego pojawienia się zmarszczek czy innych oznak starzenia. Należy jednak pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja, która zadba o nawilżenie i natłuszczenie skóry, może znacznie spowolnić ten proces.
Składniki w pielęgnacji, na które warto zwrócić uwagę: olej makadamia, olej argonowy, olej z awokado, skwalan, witamina E, ceramidy, kwas hialuronowy.

Jak rozpoznać cerę tłustą?

Osoby z cerą tłustą mają tendencję do nadmiernej produkcji sebum. Skóra jest grubsza z wyraźnie widocznymi ujściami gruczołów łojowych, czyli występującymi rozszerzonymi porami. Cera jest odporna na czynniki zewnętrzne, przez co znacznie wolnej się starzeje. Szybko się wyświeca, co jest widoczne nawet po nałożeniu makijażu. Ten typ cery predysponuje także do powstawania zmian trądzikowych, które mogą przyjąć formę zaskórników bądź aktywnych stanów zapalnych.
Składniki w pielęgnacji, na które warto zwrócić uwagę: olej konopny, olej z czarnuszki, niacynamid, kwas glikolowy, kwas salicylowy, hydrolat oczarowy, olejek z drzewa herbacianego.

Jak rozpoznać cerę mieszaną?

To bardzo często występujący typ skóry. W tym przypadku najczęściej w strefie T, czyli na brodzie, nosie oraz czole możemy zaobserwować cechy charakterystyczne dla skóry tłustej, takie jak nadmiar sebum, rozszerzone pory czy zaskórniki. Natomiast skóra na policzkach, skórniach czy pod oczami jest sucha. Jednak u niektórych skór mieszanych sytuacja może być zupełnie odwrotna. Często u osób dorosłych, u których występuje trądzik hormonalny, można zaobserwować silne przetłuszczanie oraz występowanie zmian w okolicach żuchwy oraz policzków.
Składniki w pielęgnacji, na które warto zwrócić uwagę: olej z pestek malin, olej tamanu, kwas migdałowy, kwas hialuronowy, ekstrakt z zielonej herbaty, żel aloesowy.

Jak rozpoznać cerę naczyniową?

Cera płytko unaczyniona, powszechnie zwana naczynkową charakteryzuje się dużą reaktywnością. Ten typ skóry łatwo się czerwieni, co można zaobserwować podczas zmian temperatury, np. wchodząc do ogrzanego pomieszczenia. Tego typu reakcje można zaobserwować także, wystawiając cerę na mróz, wiatr czy promieniowanie UV. Rumień może pojawić się także na skutek stresu czy zjedzenia ostrych potraw. Bardzo często pojawiają się także teleangiektazję, czyli potocznie zwane pajączki czy naczynka. Cera naczyniowa wymaga szczególnej ochrony i pielęgnacji, ponieważ predysponuje do rozwoju trądziku różowatego.
Składniki w pielęgnacji, na które warto zwrócić uwagę: olej z dzikiej róży, olej z ogórecznika, wyciąg z kasztanowca, witamina C, kwas azalainowy.