Naturalne środki do prania

Jak osiągnąć efekt czystych, miękkich i przyjemnie pachnących ubrań po praniu, bez używania tradycyjnej chemii? Czy ekologiczne pranie kosztuje więcej pieniędzy i wysiłku? Od lat jesteśmy przyzwyczajeni do robienia prania ciągle w ten sam sposób – w domowej pralni króluje zwykle proszek do prania, kapsułki lub płyn do prania i do płukania tkanin, a na plamy stosujemy agresywne odplamiacze. Zmieniając swoje życie na zdrowsze i bardziej przyjazne środowisku często mamy problem właśnie z łazienką. Poznajcie naturalne i skuteczne środki do prania.

Naturalne środki do prania

Dlaczego chemia domowa nam szkodzi?

Wiele osób nadużywa chemii domowej, a robiąc nawet dwa lub trzy prania dziennie mają tendencję do dorzucenia proszku ponad miarkę czy płynu do płukania na całą pojemność pojemniczka w pralce. A wszystko po to, by mieć poczucie lepszej dezynfekcji i czystości, zabicia bakterii i doprania nawet najbardziej uciążliwego zabrudzenia. No właśnie, problem nie leży w chemii domowej, ale w sposobie ich stosowania! Ogólnodostępne środki do prania zawierają mocne detergenty, intensywny zapach i dużą dawkę substancji zmiękczających, głównie po to, by zadowolić konsumenta. Niektórzy są odporni na serwowanie takiej porcji chemii, ale bardzo często dzieci oraz osoby ze skórą wrażliwą lub z problemami dostają męczących alergii, wysypek, podrażnień i innych dolegliwości. Nie mówiąc już o tym, że cała chemia domowa trafia do kanalizacji i w dalszej kolejności do wody i ziemi, sukcesywnie podtruwając nie tylko zwierzęta, ale i roślinność. Tworzy się zamknięte koło.

Ekologiczne pranie

W zmianie swojej łazienki na ekologiczną, zdrowszą i przyjazną środowisku nie chodzi o to, by pozbyć się całkowicie chemii domowej i używać wyłącznie naturalnych środków. Realnie, ogromną różnicę sprawi wymienne korzystanie z obu tych opcji i używanie mocnej chemii np. raz w tygodniu, a nie na co dzień. Jakie są naturalne zamienniki do środków do prania?

  • zamiast płynów do płukania warto używać olejków eterycznych. Lawendowy, pomarańczowy, grejfrutowy czy z drzewa herbacianego – już kilka kropel dodanych do proszku nada praniu piękny, naturalny zapach, a dodatkowo olejki mają różne właściwości, np. relaksujące czy antybakteryjne. Tę opcję polubi też wasz portfel, a dodatkowo malutka buteleczka olejku zajmuje tyle miejsca, co nic.
  • zamiast płynu do zmiękczania tkanin wybierz ocet. Szklanka octu na całe pranie nie uszkodzi pralki, a ubrania, pościel czy ręczniki po wyjęciu będą zaskakująco miękkie. Nie ma co się martwić zapachem octu, ponieważ w takiej proporcji będzie zupełnie nieodczuwalny. Dodatkowo, ocet ma silne właściwości antybakteryjne.
  • orzechy piorące jako zamiennik proszku – do prania ubrań noszonych na co dzień, raczej bez plam. Orzechy nadają się do wielokrotnego użytku i bardzo dobrze radzą sobie z odświeżaniem i dezynfekowaniem ubrań. Są polecane osobom z chorobami skórnymi, np. AZS. Warto dowiedzieć się o nich więcej.

Istnieje wiele przepisów na stworzenie domowych proszków do prania, jednak wymagają one zaopatrzenia się w różnego typy surowce, np. boraks czy soda kalcynowana. Nie każdy ma czas i przestrzeń do tworzenia takich mieszanek, więc w tym wypadku polecamy wybieranie ekologicznych proszków do prania. I przede wszystkim, używania do pojedynczego prania znacznie mniejszej ilości chemii domowej i naturalnych środków – w tym wypadku mniej znaczy lepiej!