You are currently viewing Suchy szampon — jak wybrać i używać?

Suchy szampon — jak wybrać i używać?

W idealnym świecie każdego dnia miałabyś czas na mycie, suszenie i układanie włosów. Niestety rzeczywistość bywa odmienna i czasem ciężko jest znaleźć chwilę dla siebie. Na szczęście odświeżenie fryzury jest prostsze niż kiedykolwiek, od kiedy na rynku pojawiły się suche szampony. Czy są one jednak obojętne dla kondycji naszych włosów, jak je stosować i czy można szukać naturalnej alternatywy tego typu produktów? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej.

Czym jest suchy szampon?

Jak sama nazwa wskazuję, suchy szampon jest kosmetykiem, który pozwala zredukować efekt przetłuszczonych włosów bez użycia wody. Bazuje on na substancjach, których zadaniem jest wchłonięcie nadmiaru sebum, przez co włosy wydają się bardziej świeże i odbite od nasady. Suche szampony znajdziesz najczęściej w formie aerozoli, ale istnieją także wersję w proszku. Zwykle tego typu produkty mają w składzie także substancje zapachowe, które dodatkowo podbijają efekt odświeżenia.

Jak stosować suchy szampon?

Przed użyciem należy dokładnie wstrząsnąć kosmetyk. Następnie zaaplikować suchy szampon u nasady włosów. Produkt potrzebuję chwili, by zadziałać i pochłonąć zanieczyszczenia, więc po psikaniu najlepiej jest pozostawić go na kilka minut. Następnie przy pomocy opuszek palców trzeba delikatnie wmasować produkt. Na włosach może pozostać widoczny charakterystyczna biały osad. Aby się go pozbyć, możesz wytrzeć włosy ręcznikiem, wyczesać je lub zdmuchnąć biały proszek przy użyciu ziemnego nawiewu suszarki. Jeśli masz ciemne włosy, wybierz produkt przeznaczony dla brunetek, który zawiera w sobie pigmenty. Dzięki temu unikniesz efektu siwych włosów przy nasadzie.

Efekt po zastosowaniu suchego szamponu

Warto mieć świadomość, że suchy szampon nie zastąpi tradycyjnego mycia. Włosy wyglądają na odświeżone, zyskują na objętości, przez co wiele osób wykorzystuje suchy szampon także do stylizacji. Jednak włosy stają się także matowe i bardziej szorstkie, a nie sypie i gładkie jak po umyciu.
Dlatego wiele osób zastanawia się, czy stosowanie suchego szamponu jest bezpieczne dla włosów i skóry głowy? Jak najbardziej, jednak, jak ze wszystkim tutaj także należy zachować umiar. Po użyciu suchego szamponu skórę głowy trzeba dokładnie oczyścić tradycyjnym kosmetykiem pieniącym, a na włosy nałożyć nawilżający produkt.

Naturalny suchy szampon

Jeśli zależy Ci na tym, by jak najbardziej zredukować negatywne działanie suchego szamponu, warto postawić na delikatny, naturalny produkt. Powinien on bazować na składnikach, takich jak skrobia ryżowa, glinki oraz olejki eteryczne. Możesz także wykorzystać produkty, które znajdziesz u siebie w kuchni. Za domowy suchy szampon może posłużyć Ci mąką ziemniaczana lub skrobia kukurydziana. Aby zwiększyć efekt odświeżenia, dodaj odrobinę sody lub kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Przy ciemnych włosach warto zastosować dodatek kakao. Taki domowy szampon działa równie dobrze, co produkt z drogerii, a jest w pełni naturalny, tani i banalny w przygotowaniu.