You are currently viewing Naturalna pielęgnacja glinką — jak wybrać, jak stosować?
Naturalna pielęgnacja glinką — jak wybrać, jak stosować?

Naturalna pielęgnacja glinką — jak wybrać, jak stosować?

Maski glinkowe to jedne z najchętniej stosowanych kosmetyków naturalnych. Mimo upływu lat i mody na coraz to nowe składniki wciąż są wykorzystywane zarówno w pielęgnacji domowej, jak i salonach kosmetycznych. Warto regularnie nakładać maseczki glinkowe, ponieważ mogą one być pomocne w przypadku wielu problemów skórnych, a przy tym są niedrogie i skuteczne. Jak zatem stosować maseczki z glinką, by uzyskać jak najlepsze efekty i która będzie najlepszym wyborem dla Twojego typu cery? O tym w dzisiejszym artykule.

Czym są glinki?

Glinki to substancje pochodzenia naturalnego, które wydobywa się ze skał krzemionkowo-aluminiowych. Swoje dobroczynne właściwości zawdzięczają wysokiej zawartości minerałów, a także witamin, które wykazują pozytywne działanie w łagodzeniu przypadłości skórnych. Chętnie wykorzystuje je się także do wykonywania zabiegów SPA oraz w uzdrowiskach. Jest wiele rodzajów glinek, a każda z nich ma inne zastosowanie bądź jest dedykowana do innego typu cery.

Glinka zielona

Najczęściej stosuje się ją w przypadku problemów z cerą trądzikową, nadmiernym łojotokiem oraz rozszerzonymi porami. Świetnie sprawdza się na wypryski nie tylko na twarzy, ale również na plecach czy dekolcie. Ma działanie przeciwzapalne, dzięki czemu skutecznie likwiduje zaczerwienienia. Pomaga oczyścić skórę, redukuje nadmierne wydzielanie sebum i działa ściągająco na pory.

Glinka czerwona

To świetny wybór dla osób z cerą naczynkową, z tendencją do powstawania zaczerwienień. Również działa oczyszczająco, jednak jest znacznie łagodniejsza niż glinka zielona Rozjaśnia, a przy tym łagodzi skórę, co może pomóc zredukować rumień. Zawarte w niej minerały wpływają pozytywnie na uszczelnienie naczyń krwionośnych. Glinka czerwona sprawdzi się także w przypadku cery dojrzałej, gdyż ma działanie wygładzające.

Glinka biała

To najlepszy wybór dla osób z cerą wrażliwą i nadreaktywną. Jej delikatne działanie sprawia, że sprawdzi się nawet przy skórze suchej. Przede wszystkim pomaga zmniejszyć podrażnienia i łagodnie oczyścić skórę. Z tego względu może być stasowana znacznie częściej niż silniej działające glinki.
Glinka żółta

Podobnie jak glinka zielona, świetnie sprawdzi się w przypadku cer tłustych i trądzikowych, a także mieszanych. Ma silne działanie przeciwzapalne i oczyszczające. Oprócz tego działa detoksykująco i przywraca skórze naturalny blask. Delikatnie rozjaśnia i przyspiesza gojenie drobnych ran.

Glinka ghassoul

Ta glinka pochodząca z Maroka jest wykorzystywana przede wszystkim do rytuału pielęgnacyjnego hammam. Stosuje się ją na ciało, jednak sprawdzi się także w przypadku skóry głowy. Działa oczyszczająco, dobrze wchłania sebum, dlatego używa się jej także jako delikatny środek do mycia. Działa przeciwzapalnie, a także ujędrniająco, przez co dobrze sprawdza się w zabiegach na ciało.

Jak stosować glinki?

Jak stosować glinki?

Sposobów na to jest mnóstwo. Oczywiście możesz wybrać gotowe kremowe maski z zawartością glinek, jednak przygotowanie ich w domu jest banalnie proste. Wybraną glinkę należy wymieszać z przegotowaną wodą, tworząc gęstą pastę, którą następnie nakładasz na twarz. Jeśli masz cerę wrażliwą i chcesz uniknąć efektu ściągnięcia, spryskuj maskę wodą termalną lub hydrolatem , by nie doprowadzić do jej zaschnięcia. Po 15 minutach należy delikatnie zmyć całość i przejść do kolejnych kroków pielęgnacyjnych. Glinkę możesz także wsypać do wanny, by przygotować rewitalizującą kąpiel lub nałożyć ją na ciało pod okluzją, aby stworzyć domowy zabieg antycellulitowy.