Szczotka do włosów – jaką wybrać?

Nie tylko dobór odpowiednich produktów i regularna pielęgnacja wpływają na stan Twoich włosów. Wybór szczotki również na kluczowe znaczenie. Źle dobrana szczotka może nie tylko ciągnąć i utrudniać rozczesywanie, ale także niszczyć strukturę włosów i przyczyniać się do rozdwajania końcówek. Dlatego, by uniknąć mechanicznych uszkodzeń i ułatwić sobie codzienne układanie fryzury, warto wiedzieć, jaka szczotka będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Oto wskazówki, dzięki którym z pewnością wybierzesz właściwą!

Rodzaje szczotek do włosów dostępnych na rynku

Obecnie ze względu na rosnącą popularność świadomej pielęgnacji włosów, ilość kształtów, rodzajów oraz marek w sklepach jest naprawdę ogromna. Nie sposób opisać je wszystkie, dlatego w tym przypadku skupimy się na tych, które naszym zdaniem są najbardziej warte uwagi. Trzeba również zaznaczyć, że nie ma szczotki idealnej, która sprawdziłaby się u każdego. Dlatego warto szukać szczotki, która spełni potrzeby Twoich włosów.

Szczotka typu Puddle Brush – dla włosów grubych i długich

To jeden z najpopularniejszych rodzajów szczotek. Jest szeroka, prostokątna i posiada rączkę. Ma także poduszeczkę, na której umieszczone są ząbki. Dzięki temu zapewnia włosom swego rodzaju amortyzację i sprawia, że jej użytkowanie jest przyjemniejsze. To świetny wybór zwłaszcza dla grubych, długich i gęstych włosów. W przypadku tego modelu warto zwrócić jednak na to, by końcówki igiełek były dobrze zabezpieczone kuleczkami, aby nie podrażniać skóry głowy podczas czesania.

Okrągła szczotka do modelowania włosów – dla wielbicielek wystylizowanych fryzur

Jeśli na co dzień układasz włosy z użyciem ciepła, to okrągła szczotka będzie świetnym wyborem. Im mniejszy walec szczotki, tym mocniejszy skręt uda Ci się uzyskać. W zestawie z suszarką będzie łagodniejsza dla włosów niż prostownica czy lokówka, więc zmniejszy ryzyko termo uszkodzeń. Posiada gęsto osadzone ząbki, które ułatwiają nawinięcie poszczególnych pasm. Pamięta jednak, że mogą być one zbyt ostre, by stosować je bezpośrednio na skórę głowy. Dlatego z tym narzędziem pracujemy na długości.

Szczotka typu Finger Brush – dla włosów plączących się i strączkujących

To obecnie absolutny hit. Szczotki tego typu są cenione przez włosomaniaczki, ze względu na to, że łatwo rozczesują nawet najbardziej niesforne kosmyki. Oprócz tego mogą sprawdzić się u osób z tendencją do zlepiania się pasm, ponieważ ładnie rozdzielają strączki i wygładzają włosy. Łatwo utrzymać szczotki Finger Brush w czystości, gdyż nie posiadają one poduszki, a ząbki są umiejscowione bezpośrednio na szczotce. Przy ich zakupie warto jednak zwracać uwagę na ich zamocowanie. W niektórych przypadkach igiełki szczotki są osadzone jak haczyki. Jeśli ostra, niezabezpieczona kuleczkami część ząbków wystaje ponad powierzchnię szczotki, może ona uszkadzać strukturę włosów i przyczyniać się do ich rozdwajania. Dlatego warto zwracać uwagę na solidne wykonanie.

Grzebień do włosów kręconych

W tym zestawieniu warto wspomnieć również o grzebieniu, gdyż to proste, tanie oraz skuteczne narzędzie, które świetnie sprawdzi się w pielęgnacji włosów kręconych. Ważne, by jego ząbki były szeroko rozstawione. Dzięki temu nie będzie nadmiernie rozdzielać pasm, przez co loki nie stracą na kształcie, a fryzura nie będzie spuszona.

Szczotka do mycia włosów

Warto zainwestować również w specjalny masażer dedykowany do mycia skóry głowy. Ma on silikonowe wypustki, które stymulują krążenie w skórze głowy i sprawiają, że mycie jest bardziej skuteczne. Masaż taką szczotką działa jak delikatny peeling mechaniczny, więc skóra głowy jest po nim odświeżona, a włosy pobudzone do wzrostu.

Czy materiał, z jakiego wykonana jest szczotka, ma znaczenie?

Jak najbardziej. Dobrej jakości materiał wpływa nie tylko na trwałość, ale także użytkowanie szczotki. Świetnie sprawdzą się naturalne szczotki drewniane lub bambusowe. Są nie tylko bardziej ekologiczne, ale także sprawiają, że szczotka jest solidna i jej rączka nie złamie się podczas codziennego użytkowanie. Jeśli materiał jest syntetyczny, powinien mieć właściwości antystatyczne, dzięki czemu włosy nie będą elektryzować się przy szczotkowaniu.
Możemy spotkać także szczotki z włosiem dzika oraz nylonowe. Włosie dzika jest naturalne, delikatne i dobrze wygładza włosy, jednak z oczywistych względów nie nadaje się dla wegan. Dlatego, jeśli masz taką potrzebę, z powodzeniem możesz zastąpić go dobrej jakości włosiem nylonowym, które wykazuje właściwości antystatyczne.