You are currently viewing Hydrolat — co to jest, jak używać?

Hydrolat — co to jest, jak używać?

Hydrolat inaczej zwany wodą kwiatową to absolutny must-have dla osób stawiających na naturalną pielęgnację. Może zastąpić wiele znanych nam produktów, a oprócz zbawiennych dla skóry właściwości, często charakteryzuje go także piękny. Jak go stosować i jaki hydrolat będzie dla Ciebie najlepszym wyborem?

Czym jest hydrolat?

Hydrolat powstaje jako efekt uboczny w procesie produkcji olejków eterycznych. Podczas destylacji parowej roślin uzyskuje się skroplone olejki oraz wodę podestylacyjną, która zawiera wiele cennych właściwości. Hydrolaty są wykorzystywane do produkcji naturalnych kosmetyków, jednak z powodzeniem można stosować je bezpośrednio na skórę.

Hydrolat a tonik

Tonik, w przeciwieństwie do hydrolatu, jest mieszaniną wielu składników, choć w jego składzie często spotkamy także wody kwiatowe. W skład toniku mogą wchodzić także inne ekstrakty roślinne, substancje aktywne, takie jak kwasy czy witaminy. Toniki często zawierają także substancję nawilżające taki jak kwas hialuronowy, gliceryna, chitozan oraz łagodzące jak alantoina. Hydrolat jest natomiast składnikiem powstałym w procesie destylacji jednej rośliny.

Hydrolat do twarzy

Hydrolat, w zależności od właściwości rośliny, z której powstaje, może być stosowany na różne sposoby. Jest świetnym zamiennikiem toniku do twarzy, ponieważ przywraca skórze właściwe pH. Wodą kwiatową można spryskiwać twarz w ciągu dnia w celu odświeżenia. Świetnie sprawdzą się także jako mgiełka scalająca warstwy, jako ostatni krok makijażu, eliminujący efekt pudrowości na skórze.

Hydrolat do włosów

Osoby mające problem z podrażnieniami skóry głowy lub przetłuszczającym się skalpem, mogą zastosować go jako wcierkę do włosów. Należy aplikować go bezpośrednio na czystą skórę głowy, a następne wykonać delikatny masaż. W ten sposób pobudzamy także cebulki do wzrostu.

Jak widać hydrolat jest bardzo wielofunkcyjnym produktem. Jak wybrać odpowiednią wodę kwiatową? Oto właściwości najchętniej wybieranych hydrolatów.

Hydrolat do cery dojrzałej – woda różana

Ta woda kwiatowa jest polecana przede wszystkim osobom z cerą dojrzałą. Ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzmarszczkowe. Delikatnie rozświetla skórę i pomogą ujednolicić jej koloryt i przywrócić jej jędrność. Ze względu na piękny zapach sprawdzi się na tylko jako tonik, ale także mgiełka do ciała. Ciekawostką jest to, że woda różana jest także wykorzystywana w przemyśle spożywczym do produkcji deserów.

Hydrolat do cery wrażliwej — woda lawendowa

Jeśli masz cerę wrażliwą, która potrzebuje ukojenia, to hydrolat lawendowy będzie świetnym wyborem. Woda lawendowa wykazuje także właściwości antyseptyczne, dzięki czemu sprzyja gojeniu drobnych ran. Świetnie sprawdzi się po goleniu czy opalaniu, ponieważ łagodzi podrażnienia. Zapach lawendy działa relaksująco i ułatwia zasypianie, więc warto uwzględnić hydrolat lawendowy w wieczornej pielęgnacji lub spryskać nim poduszkę przed snem.

Hydrolat do cery trądzikowej – woda oczarowa

Choć jego zapach nie każdemu przypadnie do gustu, to jego właściwości pielęgnacyjne zasługują na uwagę. Woda oczarowa ma właściwości antyseptyczne i ściągające, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Łagodzi stany zapalne i redukuje wydzielanie sebum. Może być aplikowany na skórę głowy, ponieważ łagodzi problem przetłuszczających się włosów i pozwala zachować im świeżość na dłużej.

Jak zrobić hydrolat?

Zrobienie hydrolatu w domu jest możliwe, jednak bez aparatury destylacyjnej ciężko będzie uzyskać produkt identyczny z tymi dostępnymi w sklepach. Wiele osób wykorzystuję do tego celu susz wybranych roślin, wodę destylowaną oraz kawiarkę. W ten sposób uzyskujemy esencjonalny napar bogaty w ekstrakty roślinne, który można przelać do buteleczki i stosować podobnie jak hydrolat. Napar należy przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu kilku dni od przygotowania.

Znajdź hydrolat, który odmieni pielęgnację. Postaw na naturalne i skuteczne kosmetyki z naturalia.pl