Dieta na włosy – czego nie może w niej zabraknąć?

Każda z nas marzy o pięknych mocnych włosach. Warto jednak wiedzieć, że aby właściwie o nie zadbać, nie wystarczy inwestować w dobrej jakości kosmetyki. Aby cieszyć się bujną fryzurą, koniecznie zwróć uwagę na to, co znajduje się w Twoim codziennym jadłospisie. Może się okazać, że zmiany w żywieniu zadziałają lepiej niż najdroższa wcierka do skóry głowy. Oto czego nie może zabraknąć w diecie na zdrowe włosy.

Dieta na piękne włosy – niezbędne składniki

Wypadanie może świadczyć między innymi o występujących w organizmie niedoborach. Aby ich uniknąć, warto na co dzień stosować bogatą w składniki odżywcze dietę, która nie tylko poprawi stan włosów, ale także doda skórze blasku i poprawi Twoje samopoczucie.
Pamiętaj, aby w Twojej diecie nie zabrakło:

  • odpowiedniej podaży białka, które jest materiałem budulcowym komórek, w tym również włosów. Zbyt mała jego ilość w diecie może objawiać się kruchością i nadmiernym wypadaniem.
  • Kwasów omega-3, które mogą pozytywnie wpłynąć na wzrost oraz grubość włosa. Mają także zbawienne działanie na stan skóry głowy. Mają właściwości przeciwzapalnie, pomagają utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry głowy oraz są pomocne w ograniczeniu jej przetłuszczania.
  • Witamin z grupy B w tym, witamina B6, która odżywia komórki włosów, witamina B1, która bierze udział w wytwarzaniu aminokwasów i umożliwia ich prawidłowy. Pamiętaj także o odpowiednich ilościach witaminy B5, czyli kwasu pantotenowego, który stymuluje produkcje keratyny. Warto dodać do diety także produkty z witaminą B9, czyli kwasem foliowym, który wspiera kondycję cebulek oraz witaminie B7, czyli słynną biotynę, która jest szczególnie polecana przy problemach z kondycją włosów.
  • Witaminy C, która jest niezbędna do produkcji kolagenu w organizmie.
  • Witaminy E zapewniającej włosom gładkość oraz odpowiednie nawilżenie.
  • Cynku oraz żelaza – niedobory tych pierwiastków skutkują nadmiernym wypadaniem włosów.
  • Siarki – zapewnia ona włosom sprężystość i chroni je przed łamaniem się.
  • Magnezu – jest on niezbędny do prawidłowej pracy wszystkich komórek.

Dieta na siwe włosy

Warto wiedzieć, że istnieją również witaminy i minerały, które mogą pomóc opóźnić pojawianie się siwych włosów. Jeżeli chcesz cieszyć się swoim kolorem włosów przez długie lata bez konieczności ich farbowania, nie zapomnij o odpowiedniej podaży witaminy B12. W Twojej diecie nie może zabraknąć również miedzi, która bierze udział w procesie tworzenia melaniny, czyli barwnika znajdującego się we włosach. Pamiętaj także, by w okresie jesienno-zimowym suplementować witaminę D, ponieważ jej niedobór może przyczynić się do szybszego pojawienia się siwizny.

Dieta na włosy – jadłospis, jakie produkty powinny znaleźć się w Twoim codziennym menu?

Dieta, która zapewni włosom zdrowie, powinna być przede wszystkim różnorodna i zbilansowana. Do codziennego menu warto włączyć tłuste ryby, takie jak łosoś czy makrela. Nie tylko są cennym źródłem kwasów omega-3, ale także zawierają spore ilości witamin z grupy B. Doskonałym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach będą także orzechy czy pestki dyni. Warto też do posiłków dodawać zimnotłoczone oleje, bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak olej lniany.
Do swojej diety warto włączyć także chude mięso wołowe oraz podroby, gdyż są bogatym źródłem żelaza. Nie warto też odmawiać sobie czekolady. Oczywiście najzdrowsza będzie ta gorzka, gdyż będzie świetnym źródłem magnezu oraz miedzi. Pamiętaj także, aby nie unikać jajek oraz tłustego nabiału, gdyż są świetnym źródłem łatwo przyswajalnego białka oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Zamiast suplementować krzem, możesz zdecydować się na regularne picie herbatek z pokrzywy. Wiele osób poleca również suplementy z kolagenem. Jednak możesz łatwo zastąpić je domowym bulionem. Filiżanka dziennie może pozytywnie wpłynąć nie tylko na zdrowie włosów, ale także skóry oraz jelit.
Białe pieczywo warto zamienić na to pełnoziarniste, gdyż jest źródłem wielu mikroelementów, takich jak magnez, fosfor, wapń czy cynk. Nie zapominaj także o warzywach i owocach. Jedz regularnie owoce jagodowe, które zawierają mnóstwo antyoksydantów. Włącz do jadłospisu także o paprykę, która ma mnóstwo witaminy C. Jedz regularnie także zielone liście, takie jak szpinak czy natka pietruszki.
Pamiętaj także, że nadmierne wypadanie włosów nie jest tylko problemem kosmetycznym i może świadczyć o postępujących zaburzeniach w organizmie, schorzeniach, przewlekłym stresie czy problemach hormonalnych. Dlatego, jeżeli stan Twoich włosów nagle uległ znacznemu pogorszeniu, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania.