You are currently viewing Bezpieczne, zdrowe opalanie – o tym warto pamiętać, zanim wybierzesz się na plażę

Bezpieczne, zdrowe opalanie – o tym warto pamiętać, zanim wybierzesz się na plażę

Zbliża się lato, a więc i sezon na opaleniznę. Chociaż opalanie wielu osobom kojarzy się z relaksem i beztroską, to niestety ekspozycja na promienie słoneczne może mieć przykre konsekwencje. Nieodpowiednie zabezpieczenie skóry niesie ryzyko poparzeń, a w perspektywie czasu może skutkować przyspieszonym starzeniem się skóry, a nawet nowotworami. Dlatego tak ważne jest, aby do przebywania na słońcu odpowiednio się przygotować. Pozwoli Ci to cieszyć się zdrowo wyglądającą opalenizną i ograniczy negatywne skutki eksponowania skóry na promieniowanie UV. Oto kilka naszych wskazówek, o których warto pamiętać nie tylko na wakacjach.

Kremy z filtrem UV – plażowy must have

Obecnie zaleca się, aby krem z filtrem był stosowany na skórę twarzy każdego dnia, nawet w miesiącach zimowych. Dlatego latem, gdy słońce operuje mocniej, odpowiednie zabezpieczenie skóry jest absolutną koniecznością. Co prawda efekt opalenizny nie będzie tak intensywny, jednak znacznie zmniejszysz ryzyko powstania oparzeń i nieestetycznego złuszczania się naskórka. Naszym zdaniem, im wyższy filtr, tym lepiej. Tyczy się to zwłaszcza osób z jasną karnacją.
Kosmetyki z wysokim filtrem sprawdzą się zwłaszcza na początku urlopu. Później Twoja skóra wyprodukuje odpowiednie ilości melaniny, które będą częściowo chronić ją przed poparzeniami.
Dobrym wyborem zarówno dla dorosłych, jak i dzieci będą naturalne balsamy do opalania na bazie filtrów mineralnych. W składzie znajdziemy tlenek cynku oraz dwutlenek tytanu. Skutecznie odbijają one promienie UV, zmniejszając ryzyko uszkodzeń skóry. Należy pamiętać, aby zaaplikować je 20 minut przed wyjściem z domu oraz dokładać krem w ciągu dnia. Aplikacje kosmetyku ponawiaj co 3 godziny lub po każdym wyjściu z wody czy wytarciu ręcznikiem. Znamiona warto zabezpieczyć specjalnym sztyftem o wysokim stopniu ochrony.

Chroń twarz przed promieniami słońca

Skóra na twarzy jest znacznie cieńsza i bardziej podatna na uszkodzenia niż skóra na ciele. Dlatego zdecydowanie warto ograniczyć opalanie tej strefy. W przeciwnym razie możesz zaobserwować u siebie pojawienie się przebarwień i przesuszenie. Wbrew powszechnym opiniom słońce nie łagodzi też zmian trądzikowych, a w dłuższej perspektywie może je znacznie zaostrzać.
Unikaj opalania skóry na twarzy, również gdy zależy Ci na młodym wyglądzie. Promienie UV działają degradacyjnie na włókna kolagenowe i mogą przyczynić się do szybszego pojawienia się zmarszczek oraz utraty jędrności skóry. Dlatego w tym przypadku dobrej jakości krem z wysoką ochroną jest absolutną koniecznością. Filtr SPF 50 będzie w tym przypadku najlepszym wyborem. Przyda się również nakrycie głowy. Najlepiej kapelusz z dużym rondem. Nie tylko zabezpieczy twarz, ale także zmniejszy ryzyko wystąpienia udaru słonecznego oraz zabezpieczy włosy i skórę głowy przed degradacyjnym wpływem promieni ultrafioletowych. Nie zapominaj także o okularach przeciwsłonecznych, które zabezpieczą oczy i zmniejszą ryzyko powstawanie kurzych łapek.

Odpowiedni czas i miejsce do opalania

Leżenie cały dzień na słońcu, by uzyskać jak najmocniejsze efekty, nie jest dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj, że w godzinach między 11:00 a 15:00 słońce operuje najmocniej. Dlatego opalanie znacznie lepiej przełożyć na inną część dnia. Warto wiedzieć, że promieniowanie ultrafioletowe oddziałuje na Twoją skórę nie tylko w pełnym słońcu. W cieniu również możesz popracować nad swoją opalenizną i choć efekt będzie delikatniejszy, to z pewnością nie narazisz się tak bardzo na przykre efektu uboczne.

Pielęgnacja opalonej skóry

Kąpiele słoneczne to dla Twojej skóry prawdziwe wyzwanie. Dlatego po każdym opalaniu warto zafundować sobie łagodzący i regeneracyjny zabieg pielęgnacyjny. Jeżeli na Twojej skórze pojawiły się delikatne poparzenia, zastosuj żel chłodzący z dodatkiem aloesu oraz pantenolu. Świetnie sprawdzą się także inne delikatne preparaty nawilżające, na przykład z zawartością allantoiny. Do schładzania skóry możesz także użyć łagodzącej wody termalnej. Pamiętaj, że ze skórą po opalaniu należy obchodzić się delikatnie. Dlatego zrezygnuj z wszelkich peelingów czy kosmetyków z kwasami oraz retinolem.

Kiedy warto zrezygnować z opalania?

Wbrew pozorom opalanie nie jest dobrą opcją dla wszystkich. Jeżeli stosujesz leki, koniecznie sprawdź, czy nie są one fotouczulające. Niepożądane reakcje po ekspozycji na słońce mogą wywołać nawet popularne suplementy diety czy preparaty ziołowe. Poza tym przed wyjściem na słońce zrezygnuj z mocno perfumowanych kosmetyków na bazie alkoholu, takich jak perfumy czy dezodoranty. Mogą one przyczynić się do powstania przebarwień oraz oparzeń na skórze.
Poza tym z opalania powinny całkowicie zrezygnować osoby, u których zdiagnozowano choroby serca, nadciśnienie czy cukrzyce. Warto wiedzieć, że słońce może potęgować też wiele problemów skórnych, dlatego osoby z łuszczycą, trądzikiem pospolitym czy różowatym oraz opryszczką również powinny go unikać. Opalanie nie jest zalecane osobom o bardzo jasnej karnacji oraz z cerą naczyniową, gdyż promieniowanie UV zwiększa kruchość naczyń. Nie należy także opalać już poparzonej bądź uszkodzonej skóry.