You are currently viewing Olejek arganowy do włosów – zastosowanie i właściwości

Olejek arganowy do włosów – zastosowanie i właściwości

Stosowanie olejku arganowego do włosów to jedna z najpopularniejszych metod pielęgnacji. Ten świetnie wpływający na kondycję włosów środek jest chętnie używany przez różne marki jako dodatek do szamponów, odżywek i innych specyfików, ale z powodzeniem można go też stosować samodzielnie. Dzięki jego udowodnionemu prozdrowotnemu działaniu nazywany jest płynnym złotem Maroka. Poznaj właściwości i zastosowanie olejku arganowego do włosów oraz ogólnych.

Olejek arganowy do włosów – czym jest i skąd pochodzi?

Olejek arganowy posiada wiele właściwości pielęgnacyjnych i prozdrowotnych. Sprawdza się też w kuchni – w wersji spożywczej. Pozyskiwany jest z orzechów drzewa arganowego lub inaczej nazywanego – żelazodrzewa czy arganii żelaznej. Olej tłoczony z drzewa arganowego jest niezwykle cenny, gdyż roślina ta jest gatunkiem endemicznym i porasta wyłącznie region Sus w południowym Maroku, rośnie tam około 21 milionów drzew. Na jego wartość wpływa także długi i pracochłonny proces wydobywania olejku, który odbywa się ręcznie. Niestety istnieją zakłady, które produkują ten środek bez zachowania higieny pracy oraz dla ułatwienia procesu przegrzewają owoce w celu ich szybszego wysuszenia, a także dodają do zmielonych nasion różnego rodzaju chemiczne dodatki, co powoduje, że olejek traci właściwości odżywcze i cenne składniki. Ważne jest, aby kupować olejek arganowy do włosów z zaufanych i sprawdzonych źródeł, na przykład sklepu Naturalia.pl. Należy sprawdzać pochodzenie i posiadane przez producenta certyfikaty. Warto też wspomnieć, iż znacznie więcej właściwości odżywczych posiada olejek nierafinowany, czyli tłoczony na zimno, niż rafinowany.

Właściwości olejku arganowego do włosów

Pielęgnacja włosów przy użyciu tego specyfiku jest nie tylko wygodna, bo nie wymaga stosowania wielu różnych drogich preparatów, ale stosunkowo szybko przynosi zadowalające rezultaty, szczególnie wtedy, gdy jest to produkt naturalny i wytworzony w poszanowaniu środowiska, bez dodatkowych sztucznych polepszaczy i przyspieszania procesu produkcji. Dzięki zawartym w nim nienasyconym kwasom tłuszczowym, przede wszystkim kwasom oleinowym oraz linolowym, a także wolnym kwasom tłuszczowym, uzupełnia ubytki tłuszczowe w komórkach skóry oraz włosów. Zawiera również witaminę E, karotenoidy, polifenole i fitosterole będące antyoksydantami przeciwdziałającymi wolnym rodnikom.

Do najważniejszych właściwości olejku arganowego do włosów oraz skóry głowy należą między innymi:

  • Poprawa elastyczności i napięcia skóry, korzystnie wpływa na kondycję skóry głowy (ten olejek można bezpiecznie nakładać na skalp),
  • Łagodzenie podrażnienia skóry, które mogły być spowodowane np. zadrapaniami lub zbyt intensywnym peelingiem skóry głowy lub użyciem zbyt mocnego szamponu, ale także te spowodowane przez czynniki alergiczne, egzemę oraz łuszczycę,
  • Bardzo dobre nawilżenie i odżywienie skóry, dzięki czemu jest skutecznym wsparciem w walce z łupieżem,
  • Świetne wzmacnianie włosów oraz zapobieganie ich wypadaniu, działa też korzystnie na cebulki włosów pobudzając i przyspieszając porost włosów (tu ważna informacja dla wszystkich zapuszczających włosy, warto dodać dwie-trzy krople olejku eterycznego miętowego lub rozmarynowego dla uzyskania lepszego efektu),
  • Pozwala na szybką regenerację po zabiegach fryzjerskich, zamyka łuski włosów, zapobiega puszeniu się i rozdwajaniu końcówek, a po zastosowaniu go włosy stają się miękkie, mniej podatne na łamanie się oraz matowienie.

Jak stosować olejek arganowy do włosów?

Jak stosować olejek arganowy do włosów?

Chcąc uzyskać pozytywne efekty stosowania olejku arganowego na włosy najważniejsza jest regularność. Może być on stosowany na każdy rodzaj włosów, ale jest polecany przede wszystkim do stosowania na włosy wysokoporowate, które wygładza poprzez zamykanie łusek oraz zapobiega ich puszeniu się i rozdwajaniu końcówek. Jest także rekomendowany dla osób, które cierpią z powodu przesuszonej skóry głowy oraz wypadających włosów. W pielęgnacji włosów najlepiej używać olejku w czystej postaci, pozbawionej sztucznych dodatków i domieszek. Specyfik można nakładać zarówno na włosy, końcówki, jak i na skórę głowy (w tym celu należy nałożyć kilka kropel olejku na opuszki palców i delikatnymi ruchami wcierać delikatnie w skalp). Można używać go na suche oraz mokre włosy, w zależności od tego, która z metod sprawdza się u was indywidualnie.

Olejek arganowy do włosów – Metoda 1.

Olejek ten stosuje się także do coraz popularniejszego olejowania włosów. W tym celu, przed myciem głowy należy zaaplikować niewielką ilość olejku na włosy – od ok. 3 centymetrów od nasady, po końcówki. Następnie odczekać ok. 30 minut oraz umyć włosy. Najlepiej w trakcie olejowania na włosy nałożyć czepek i owinąć głowę ręcznikiem, a dodatkowo użyć suszarki z ciepłym nawiewem przez kilka minut. Dzięki takiemu zabiegowi włosy będą nawilżone i lśniące. W przypadku problemów z przetłuszczaniem się włosów, przy olejowaniu pomocne może być spłukiwanie go roztworem wody i octu jabłkowego, który pomoże zachować równowagę kwasowo-zasadową skóry głowy i ograniczy nadprodukcję łoju. Podczas półgodzinnego olejowania włosów można też nałożyć na nie odżywkę. Proces ten nazywa się emulgacją. Dzięki niemu dwa preparaty połączą się ze sobą wzmacniając efekty odżywienia, ale przede wszystkim emulgacja pomoże prawidłowo zmyć z włosów i skóry głowy nałożony wcześniej olej. Najlepiej stosować do tego odżywkę lub maskę emolientową do włosów, które w swoim składzie nie posiadają silikonów, ale sprawdzi się też maska humektantowa. Zabieg emulgacji powinien trwać od 5 do 10 minut.

Olejek arganowy do włosów – Metoda 2.

Drugi sposób stosowania olejku arganowego na włosy jest nieco dłuższy. Polega on na wtarciu specyfiku w skórę głowy oraz włosy, a następnie nałożeniu na głowę czepka oraz ręcznika. Maskę w tej formie należy pozostawić na głowie na całą noc. Rano należy zdjąć ręcznik, czepek oraz umyć włosy. Również tutaj warto dokonać zabiegu emulgacji na 30 min przed myciem. Dzięki czepkowi i ręcznikowi nie tylko zapobiegnie się tłustym plamom na poduszce, ale także wytworzy wyższą temperaturę, dzięki której komórki włosów będą łatwiej przyswajać składniki odżywcze zawarte w olejku. Takie maski warto stosować 1 lub 2 razy w tygodniu, aby osiągnąć zadowalające efekty – przypomnijmy, iż regularność jest w tym przypadku kluczem do sukcesu.

Olejek arganowy do włosów – Metoda 3.

Olejek arganowy na włosy można stosować również jako serum. Po umyciu włosów na mokre jeszcze włosy należy nałożyć niewielką ilość olejku (dosłownie 3-4 krople). Taki zabieg da włosom nawilżenie oraz uodporni je na działanie czynników zewnętrznych, w tym na promieniowanie UV. Dzięki nałożeniu olejku w ten sposób, włosy będą gładsze i łatwiejsze w rozczesywaniu.

Olejek arganowy do włosów – Metoda 4.

Olejek arganowy można dolać do szamponu do włosów, którego używamy do codziennej pielęgnacji, w niewielkiej ilości. Taki zabieg pomoże neutralizować oddziaływanie detergentów na włosy oraz odżywi je i pozostawi na nich warstwę ochronną. Wpłynie też pozytywnie na skórę głowy.

Olejek arganowy jest świetny nie tylko do stosowania na włosy

Olejek arganowy do włosów jest prawdziwym eliksirem, który pozwoli poprawić ich ogólny stan. Regularne stosowanie go w zabiegach pielęgnacyjnych włosów i olejowanie skóry głowy pozwoli na zachwycającą poprawę i efekt, który z pewnością zachwyci. Kluczem do sukcesu jest jednak regularność i stosowanie olejków naturalnych, które pochodzą z dobrych źródeł i pozbawione są sztucznych dodatków lub niedobrych usprawnień w procesie produkcji. Pamiętajcie też, że ten olejek z powodzeniem można stosować do zabiegów pielęgnacyjnych na całe ciało – od dodawania kilku kropel do balsamów, przez wcieranie olejku w paznokcie, aż po samodzielne wmasowywanie go w suchą skórę.