You are currently viewing Olejowanie skóry głowy – co musisz wiedzieć?
Olejowanie skóry głowy – co musisz wiedzieć?

Olejowanie skóry głowy – co musisz wiedzieć?

Wielokrotnie słyszy się o olejowaniu włosów, natomiast nakładanie oleju na skalp budzi wiele wątpliwości. Przede wszystkim obawiamy się tłustych i poklejonych włosów, a w dalszej kolejności – problemów ze skórą głowy, łupieżem i wypadaniem. Tymczasem olejowanie skóry głowy niesie mnóstwo korzyści, pod warunkiem, że jest wykonywane prawidłowo. Nie każdy olej nadaje się do olejowania skalpu, nie należy też przesadzić z ilością, a kluczowy element całego rytuału to czas i odpowiednie zmycie oleju. Co trzeba wiedzieć o olejowaniu skóry głowy?

Korzyści płynące z olejowania skalpu

Nawet najlepsze i najdroższe szampony, maski i odżywki do włosów nie zadziałają, jeśli nie będziemy odpowiednio dbać o skórę głowy. Nawilżony, odżywiony i wzmocniony skalp jest gwarancją zdrowych i pięknych włosów – dlatego ten etapu w pielęgnacji nie da się pominąć! Olejowanie skóry głowy wpływa m.in. na wydzielanie odpowiedniego poziomu sebum, dzięki czemu włosy wolniej się przetłuszczają, skóra nie swędzi i nie wyskakują żadne „niespodzianki” w postaci krostek lub ropni, przywraca naturalne pH oraz wzmacnia barierę hydrolipidową. Dwa ostatnie czynniki, czyli pH i bariera hydrolipidowa często ulegają zniekształceniom przez codzienne używanie szamponów z silnymi detergentami (SLES, SLS) oraz silikonami i innymi substancjami oblepiającymi skórę i włosy. Trzeba pamiętać, że obciążony włos ma tendencję do szybszego wypadania, więc jeśli zmagacie się z tym problemem należy uważnie przyjrzeć się kosmetykom i postawić na czasowy minimalizm. Skalp nie potrzebuje codziennego „zdzierania” mocnymi szamponami czy peelingami, aby zachować balans wystarczy robić oczyszczanie co 3-4 mycia! Co więcej, olejowanie skóry głowy odżywia cebulki włosowe i je wzmacnia, dzięki czemu przyczynia się do zmniejszenia wypadania włosów, ich lepszej regeneracji i zagęszczenia. Nie bez przyczyny olejowanie zalicza się do stałych rytuałów w pielęgnacji ajurwedyjskiej, a Hinduski mogą chwalić się długimi i mocnymi włosami!

Jak olejować skalp

Olejowanie skóry głowy przynosi efekty wówczas, gdy jest stosowane regularnie i w połączeniu z resztą pielęgnacji. W dbaniu o skórę głowy, przed nakładaniem oleju, pomagają peelingi – mechaniczne lub enzymatyczne. Jeśli jesteś właścicielką włosów delikatnych i problematycznej cery, radzimy wybierać te enzymatyczne i stosować według zaleceń producenta – peelingi mechaniczne mogą dodatkowo podrażnić skórę i roznieść stan zapalny po całej powierzchni. Kolejnym etapem pielęgnacji jest odpowiednie używanie szamponów, na co dzień delikatnych (bez mocnych detergentów) i co 3-4 mycia mocniejszych. Pamiętajcie, że szamponem myjemy wyłącznie skórę głowy, a powstałą pianą resztę włosów.

Jak zatem zacząć olejować skalp? Przed myciem należy dokładnie rozczesać włosy i nałożyć kilka kropel wybranego oleju lub mieszanki olejów na skórę głowy. Przeważnie zaczyna się od symbolicznych ilości, by potem ocenić, ile oleju potrzebujemy. Aby wzmocnić efekty, do oleju można dodać 2-3 krople olejków eterycznych, np. miętowego (pobudza wzrost włosów), rozmarynowego (wspomaga leczenie łysienia androgenowego), z drzewa herbacianego (świetnie walczy z łupieżem i wszelkimi bakteriami) lub cynamonowego (ma działanie przeciwzapalne). Tutaj także należy uważać i użyć mniej, niż więcej oleku eterycznego, warto wcześniej zrobić próbę uczuleniową na fragmencie skóry (nałożyć mieszankę oleju bazowego i eterycznego, bezpośrednio na skórę można nakładać wyłącznie olejek herbaciany).

Innym sposobem na olejowanie skalpu jest użycie podkładu nawilżającego, np. wybranego hydrolatu lub żelu aloesowego, a następnie wybranego oleju. Resztki oleju wmasujcie w resztę włosów i zawińcie je w turban. Zaczynając olejowanie skalpu, zostawcie w ten sposób włosy do 30 minut, a jeśli robicie to regularnie, do 2 godzin. W przypadku takich zabiegów dłuższy czas trwania niekoniecznie daje lepsze efekty, pamiętajcie o tym, że to pierwszy etap pielęgnacji.

Emulgowanie oleju

Kolejnym, bardzo ważnym krokiem, jest zmycie oleju ze skóry głowy, co na początku może być uciążliwe, więc starajcie się wykonywać te zabiegi w dni, w które zostaniecie w domu. Błędem jest zmywanie oleju mocnym szamponem, by doszorować dokładnie skórę, bo nie ma to najmniejszego sensu – wówczas nie ma co liczyć na efekty. Najlepszym sposobem jest nałożenie na skórę głowy emolientowej maski, takiej, która nie zawiera silikonów, parabenów, parafiny i wosku (nie obciąży włosów) i pozostawić ją na kilka-kilkanaście minut. Następnie należy ostrożnie umyć włosy delikatnym szamponem, który także pozostawimy na skórze do 5 minut, aby miał czas na oczyszczenie skóry głowy, a nie wymycie wszystkich dobroczynnych składników. Kolejne etapy pielęgnacji wykonujemy już z pominięciem skalpu.

Jakich olejów używać do skóry głowy?

Jakich olejów używać do skóry głowy?
Jakich olejów używać do skóry głowy?

Na rynku jest dostępnych mnóstwo naturalnych olejów lub mieszanek, których można używać do skóry głowy. Tutaj wszystko zależy od preferencji. Znanym i stosowanym przez nasze babcie olejem jest gęsty olej rycynowy, jednak nie polecamy go używać samodzielnie, bo łatwo się zniechęcić. W tym wypadku lepiej zmieszać go w proporcji 3 krople do 7 z innym olejem bazowym, np. olejem sezamowym lub lnianym. Pojedyncze oleje do olejowania skóry głowy to m.in. olej musztardowy (łagodzin stany zapalne, działa nawilżająco, zawiera duży witaminy E oraz cynku), olej łopianowy (pomaga w walce z łupieżem, ma właściwości przeciwzapalne) czy olej lniany (wzmacnia włosy). Świetnie też działają różne mieszanki olejów, np. olej Sesa (mieszanka ziół i olejów, m.in. kokosowego, sezamowego i protein mleka, dzięki czemu włosy są zdyscyplinowane i pięknie odbijają się od nasady) czy oleju amla. Można też mieszać oleje samodzielnie, jednak ostrożnie – warto wcześniej poczytać o tym, w jaki sposób łączyć oleje by wydobyć z nich jak najwięcej wartości odżywczych. Dla początkujących poleca się gotowe mieszanki. Olejowanie skóry głowy przynosi efekty, a na dodatek to zabieg przyjazny środowisku oraz portfelowi – pamiętajcie, by wybierać oleje w szklanych opakowaniach i wykorzystywać je na różne sposoby!

Zapraszamy też do wpisu o olejach do twarzy 🙂