You are currently viewing Naturalna pielęgnacja cery naczynkowej, czyli mniej podrażnień i zaczerwienień

Naturalna pielęgnacja cery naczynkowej, czyli mniej podrażnień i zaczerwienień

Twoja twarz łatwo się czerwieni, jest skóra nadreaktywna i czasem pojawiają się na niej nieestetyczne „pajączki”? Może to oznaczać, że jesteś posiadaczką cery naczynkowej. Jak zadbać o ten wymagający typ skóry w sposób skuteczny i naturalny?

Skóra naczyniowa – Czyli jaka?

Skóra naczyniowa to bardzo wymagający typ cery. Jest bardzo wrażliwa, więc często występują na niej podrażnienia. Jej charakterystyczną cechą są oczywiście rozszerzone naczynia krwionośne. Powodują one powstawanie rumienia, a także teleangiektazji, potocznie zwanych pajączkami. Co ważne, problem rozszerzonych naczynek nie dotyczy tylko twarzy. Zmiany tego typu mogą występować na całym ciele, a ich powstawaniu sprzyjają wahania temperatury, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, stres, urazy mechaniczne czy niewłaściwa pielęgnacja. Ważne jest, aby nie ignorować problemu, gdy się pojawi, ponieważ u osób z cerą naczyniową może dojść do rozwoju trądziku różowatego, którego leczenie wymaga interwencji dermatologa.

Dobre nawyki w pielęgnacji cery naczyniowej

Jeśli chcesz prawidłowo zadbać o cerę naczyniową, musisz wprowadzić do swojej codzienności wiele dobrych nawyków. Tutaj ważny jest nie tylko dobór odpowiednich kosmetyków. Na stan cery znaczący wpływ ma również dieta. Osoby dotknięte tym problemem powinny zrezygnować z ostrych potraw, alkoholu oraz mocnej kawy. Sprzyjają one rozszerzaniu się naczyń krwionośnych, więc mogą przyczynić się do pogłębiania problemu.
Kolejną kwestią jest ochrona przeciwsłoneczna. Promieniowanie UV działa degradacyjne na skórę i z pewnością przyczyni się po powstawania nowych teleangiektazji i spotęguje występujący już rumień. Dlatego, w miarę możliwości należy unikać ekspozycji skóry na działanie słońca. Najlepiej także całkowicie zrezygnować z solarium. Wysoka temperatura również powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych, więc długie gorące kąpiele i korzystanie z sauny, są tutaj niewskazane.
Innym czynnikiem, który wpływa na pogorszenie stanu skóry naczyniowej, jest stres. Dlatego, na co dzień nie zapominaj o tym, by zadbać o swój komfort psychiczny.

Kosmetyki w pielęgnacji cery naczyniowej

Częścią dobrych nawyków w dbaniu o skórę naczynkową jest oczywiście właściwa pielęgnacja. Sprawi ona, że problem z zaczerwienieniami i nadwrażliwością nie będzie się pogłębiał, a cera będzie mniej nadreaktywna. Przez to znacznie lepiej będzie znosić negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Podstawą jest właściwa ochrona, zarówno przed słońcem, jak i wiatrem czy mrozem. Dlatego, konieczne jest codzienne stosowanie kremu z filtrem UV. Najlepiej sprawdzi się ten mineralny. Jest naturalny i nie powinien spotęgować nadwrażliwości. Na chłodne miesiące warto zdecydować się na cięższy krem ochronny. Ma on za zadanie nie tylko zabezpieczyć skórę przed promieniami UV, ale także stanowić swego rodzaju barierę pomiędzy skórą a otoczeniem. W składzie takich produktów powinny znaleźć się np. masło shea, masło kakaowe, wosk pszczeli czy lanolina, które ochronią skórę przed mroźnym wiatrem i suchym powietrzem.

Ważne, aby zadbać także o odpowiednie oczyszczanie. Delikatne pianki i kremowe żele do twarzy będą tutaj najlepszym rozwiązaniem. Lepiej w tym przypadku zrezygnować z silnie myjących substancji, aby uniknąć przesuszenia i uczucia ściągnięcia.

Krem nawilżający i serum powinny być odpowiednio dobrane do potrzeb skóry. Zazwyczaj cera naczynkowa ma tendencję do przesuszania, jednak problem z naczynkami mogą mieć także osoby z cerą tłustą i mieszaną. Warto szukać w kosmetykach pielęgnacyjnych takich substancji jak wyciąg z kasztanowca czy aloesu, a także witaminy K, E oraz niacyny. Łagodząco zadziała alantoina, pantenol oraz arnika górska. Wiele źródeł poleca również witaminę C, ponieważ wzmacnia naczynia krwionośne, jednak należy wprowadzać ją do pielęgnacji ostrożnie. U wielu osób może wywołać podrażnienia.

Codzienny makijaż twarzy również może wpływać na kondycję cery. Mocno kryjące i zastygającą podkłady z dużą zawartością alkoholu w składzie wyglądają dobrze w ciągu dnia, jednak ich ciągle stosowanie jest niewskazane. Stanowią one spore obciążenie dla wrażliwej skóry naczyniowej. Dlatego, lepszym wyborem będą sypkie podkłady mineralne lub płynne podkłady na bazie naturalnych olejów i minerałów.