You are currently viewing Domowy peeling DIY – to nic trudnego

Domowy peeling DIY – to nic trudnego

Jeżeli dbasz o swoją skórę, w Twojej rutynie pielęgnacyjnej nie może zabraknąć peelingu. Pozwala on złuszczyć martwy naskórek, odblokować pory i sprawić, że kolejne kosmetyki, które nakładasz, będą wchłaniały się lepiej. Skuteczne i łagodne dla cery peelingi możesz wykonać ze składników, które znajdziesz w swojej kuchni. Oto kilka ciekawych przepisów i wskazówki dotyczące stosowania peelingu na co dzień.

Dlaczego warto stosować domowy peeling?

Regularne złuszczanie naskórka jest niezbędne, aby cieszyć się promienną i zdrowo wyglądającą cerą. Jest to szczególnie ważne w przypadku cery tłustych, które mają tendencję do zapychania ujść gruczołów łojowych oraz powstawania wykwitów. Niemniej jednak z tego kroku pielęgnacyjnego nie powinny rezygnować osoby o żadnym typie cery. Kluczowe jest tutaj dopasowanie rodzaju peelingu do potrzeb skóry. Delikatne peelingi przynoszą mnóstwo korzyści. Sprawiają, że cera jest gładsza, rozjaśniona, jej koloryt bardziej ujednolicony, a składniki aktywne zawarte w innych kosmetykach mają szansę lepiej zadziałać.

Jak często należy wykonywać domowy peeling twarzy?

To w dużej mierze zależy od potrzeb skóry. Niemniej jednak dla większości osób zupełnie wystarczające będzie stosowanie peelingu nie częściej niż raz, maksymalnie dwa razy w tygodniu. Zbyt częste złuszczanie naskórka może spowodować podrażnienia oraz naruszenie bariery hydrolipidowej skóry. Dlatego, aby ten krok pielęgnacyjny zadziałał tak, jak powinien, niezbędny jest umiar.
Należy także pamiętać, że w niektórych przypadkach peeling mechaniczny w ogóle nie powinien być wykonywany. Jeżeli masz tendencję do pękających naczynek, Twoja skóra jest bardzo wrażliwa, alergiczna lub występują na niej aktywne zmiany zapalne, zrezygnuj ze stosowania peelingu. W przeciwnym razie możesz pogorszyć stan skóry, zamiast go poprawić.

Przepis na domowy peeling do twarzy

Do wykonania domowego peelingu możesz wykorzystać produkty, które znajdziesz w swojej kuchni oraz półprodukty, które kupisz w sklepach z naturalnymi surowcami. Taki samodzielnie wykonany przez Kosmetyk będzie ekologiczny i pozbawiony zbędnych substancji, które mogłyby podrażnić Twoją skórę. Co zatem można wykorzystać?

Domowy peeling do twarzy suchej

Potrzebne ci będą:

  • płatki owsiane,
  • dojrzałe awokado,
  • mleko.

Niewielką ilość płatków owsianych gotuj powoli, aż staną się bardzo miękkie. Dzięki temu nie podrażnią one skóry. Następnie rozgnieć jedną czwartą dojrzałego awokado, by utworzyło gęstą pastę i wymieszaj z łyżką przygotowanej wcześniej owsianki. Peeling nałóż na skórę i wykonaj delikatny masaż, a następnie spłucz całość. A mieszanka świetnie sprawdzi się także jako nawilżająca i odżywcza maseczka.

Domowy peeling do twarzy trądzikowej

Potrzebne ci będą:

  • zielona glinka,
  • niewielka ilość korundu,
  • olej konopny,
  • pół łyżeczki miodu.

Pół łyżeczki glinki wymieszaj z 1/4 łyżeczki korundu. Następnie połącz łyżeczkę oleju konopnego z połową łyżeczki miodu i wymieszaj, do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie połącz wszystkie składniki i ponownie wymieszaj całość do utworzenia jednolitej pasty. Masaż wykonuj bardzo ostrożnie, aby drobinki ścierające nie podrażniły skóry.

Domowy peeling do twarzy naczyniowej

W przypadku kruchych naczynek lepiej nie eksperymentować z domowymi peelingami, których działanie polega na mechanicznym ścieraniu naskórka. Zamiast tego zdecydowanie lepszą metodą będzie wykorzystanie łagodnych peelingów enzymatycznych o naturalnym składzie. Dzięki temu nie narazisz skóry na powstanie zaczerwienień i pogłębienia się problemów z pękającymi naczynkami.
Pamiętaj także, że niezależnie od typu cery należy dobierać drobinki ścierające bardzo ostrożnie. Peelingi z soli, cukru czy kawy dobrze sprawdzają się w przypadku grubszej skóry ciała, jednak są zbyt agresywne, by stosować je na twarzy.