You are currently viewing Dlaczego warto zamienić mydło drogeryjne na naturalne?
Dlaczego warto zamienić mydło drogeryjne na naturalne?

Dlaczego warto zamienić mydło drogeryjne na naturalne?

Powszechnie dostępne mydła często zawierają substancje odzwierzęce oraz działają silnie wysuszająco na skórę, przez co wiele osób rezygnuje z ich stosowania. Pomimo tego mydła mają wiele zalet. Są wygodne w użyciu, a ich produkcja generuje mniej odpadów, w porównaniu z żelami czy płynami dostępnymi w plastikowych opakowaniach. Nie trzeba zatem wyrzucać mydła ze swojej codziennej pielęgnacji, ale wybrać to z naturalnym składem.

Popularne mydła toaletowe

Zła sława mydeł jest po części niebezpodstawna. Większość tego typu produktów nie posiada w swoim składzie ekstraktów z kwiatów czy owoców, które widnieją na opakowaniu. Zapach i kolor jest uzyskiwany przy pomocy syntetycznych substancji zapachowych oraz barwników. Takie dodatki sprawiają, że mydło nie nadaję się do pielęgnacji cery alergicznej. Problemem jest również, silne działanie wysuszające. Regularne stosowanie intensywnie pieniących się i zasadowych mydeł, może doprowadzić do uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry, która stanowi ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. W rezultacie cera będzie przesuszona, bardziej wrażliwa i narażona na powstawanie wyprysków. Dla niektórych oprócz samego działania produktu równie ważne jest pochodzenie składników, z których kosmetyk powstaje. Większość tanich mydeł toaletowych bazuje na łoju, czyli tłuszczu zwierzęcym. Taki produkt ma zatem więcej wspólnego z kostką smalcu, niż roślinnymi składnikami naturalnymi, które widnieją na opakowaniu.

Dlaczego jednak nie warto rezygnować z mydła?

Należy pamiętać o tym, że mydło mydłu nierówne. Istnieje na rynku mnóstwo firm i manufaktur, produkujących wyroby wysokiej jakości, które w swoim składzie zawierają naturalne oleje roślinne czy drogocenne ekstrakty. Takie mydła mają nie tylko pozytywny wpływ na stan naszej skóry, ale również są bardziej przyjazne dla środowiska. Nie zawierają one w swoim składzie produktów pochodzenia zwierzęcego i pozwalają ograniczyć ilość wytwarzanych przez nas odpadów. Żele i płyny do mycia najczęściej są sprzedawane w plastikowych opakowaniach, natomiast mydło możemy nabyć w niewielkim papierowym pudełku. Niektóre ekologiczne mydlarnie oferujące sprzedaż swoich produktów na wagę, zupełnie rezygnują z opakowań. Całkowicie redukują w ten sposób ilość odpadów. Poza tym kostka mydła zajmuję mało miejsca w łazience i jest bardzo wydajna. Niektóre mydła mogą być stosowane do pielęgnacji skóry całego ciała. Zastępują nam zatem nie tylko żel pod prysznic, ale również piankę do mycia twarzy, szampon czy żel do higieny intymnej.

Cechy mydeł naturalnych

Cechy mydeł naturalnych
Cechy mydeł naturalnych

Najprostszym sposobem na sprawdzenie tego, czy mydło jest naturalne, jest oczywiście zapoznanie się z jego składem. Im krótszy on będzie, tym lepiej, ponieważ mydło to przede wszystkim połączenie tłuszczy oraz ługu, czyli substancji niezbędnej do przeprowadzenia procesu zmydlania. Kolor naturalnego mydła będzie zatem zależał od olejów i maseł roślinnych na bazie, których kosmetyk został stworzony. Podobnie z zapachem, mydła naturalne bardzo często mają subtelny, roślinny aromat, ponieważ w ich składzie nie znajdziemy sztucznych substancji zapachowych. Wyjątkiem są oczywiście produkty, w których użyto olejków eterycznych. Naturalne mydła nie pienią się tak intensywnie, jak mydła toaletowe, do których większość z nas jest przyzwyczajona. Nie jest to absolutnie ich wadą. Dzięki ich łagodnemu działaniu nie wysuszają naskórka i nie uszkadzają naturalnej bariery ochronnej skóry. Rodzajów naturalnych mydeł jest mnóstwo, co pozwala dobrać kosmetyk do indywidualnych potrzeb skóry.

Mydło Aleppo

Jeden z najbardziej znanych produktów spełniających kryteria „dobrego mydła”. Mydło Aleppo swoją nazwę zawdzięcza miejscowości w Syrii, w której powstało ponad 2000 lat temu. Co ważne, po dziś dzień jest ono wyrabiane ręcznie według tej samej starożytnej receptury. Mydło Aleppo wytwarza się na bazie oliwy z oliwek, ale swoje dobroczynne właściwości, z których jest znane, zawdzięcza przede wszystkim olejowi laurowemu. Im większa jest jego zawartość, tym mocniej odczujemy dobroczynne właściwości. Stężenie oleju laurowego w mydle należy dobrać w zależności od potrzeb skóry. Olej laurowy działa antyseptyczne, przeciwzapalnie i wspomaga gojenie. Mydło Aleppo jest przeznaczone szczególnie do pielęgnacji skóry problematycznej. Pomaga w leczeniu trądziku, łupieżu, łojotoku oraz egzemy.

Mydło marsylskie

Mydło marsylskie
Mydło marsylskie

Pochodzi ze średniowiecznej Marsylii, gdzie według tradycyjnej receptury było wytwarzane z oliwy z oliwek, ługu potasowego oraz wody. Obecnie możemy spotkać mydła marsylskie bazujące również na oleju kokosowym czy palmowym. Często dodaje się do nich także naturalne składniki, takie jak suszone kwiaty, olejki eteryczne bądź inne oleje roślinne, które podbijają pielęgnacyjne właściwości. Stąd oprócz klasycznej wersji możemy spotkać marsylskie mydło lawendowe, różane czy z masłem shea. Są one zatem doskonałą opcją dla osób, które chciałyby wprowadzić naturalne mydło do swojej pielęgnacji, ale zależy im także na przyjemnym użytkowaniu. Mydło marsylskie jest polecane szczególnie do pielęgnacji skóry problematycznej. Nie wysusza jej i wspomaga gojenie drobnych ran. Podobnie jak większość naturalnych mydeł nadaje się do pielęgnacji całego ciała. Może być wykorzystywane również jako środek do prania, ponieważ dobrze radzi sobie z usuwaniem plam.

Mydło szare

To produkt używany niegdyś przez nasze babcie. Był on wykorzystywany nie tylko do pielęgnacji ciała, ale także mycia włosów czy nawet prania. Szare mydło jest mydłem potasowym o mazistej konsystencji. Łatwo rozpuszcza się w wodzie, przez co dobrze sprawdza się także do mycia naczyń lub sprzątania. Wbrew swojej nazwie takie mydło wcale nie musi być szare. Najczęściej możemy spotkać mydła o ciemnej, brunatnej barwie. Szare mydło nie uczula i dobrze sprawdza się w pielęgnacji skóry wymagającej, może być stosowane przez alergików i dzieci. Przyspiesza regeneracje i redukuje obrzęki, przez co jest polecane do stosowania w formie okładów na stłuczenia i urazy.

Mydło czarne

Mydło czarne
Mydło czarne

Mydło inaczej zwane savon noir, które pochodzi z Maroka. Jest wytwarzane na bazie oliwy oraz czarnych, rozgniecionych oliwek. To właśnie nim zawdzięcza swoje nawilżające i odżywcze działanie. Ma gęstą, żelową konsystencję i intensywnie ciemną barwę. Ze względu na jego formę jest sprzedawany w słoiczkach. Czarne mydło nadaje się do pielęgnacji całego ciała. Dobrze sprawdzi się jako szampon oraz do mycia twarzy. Jego wyjątkową właściwością jest to, że może być on stosowany jako peeling enzymatyczny. Rozprowadzony na wilgotnej skórze i pozostawiony na parę minut, usuwa martwe komórki naskórka oraz dogłębnie oczyszcza.

Mydło kastylijskie

Mydło kastylijskie to naturalne mydło potasowe o płynnej konsystencji, pochodzące z Hiszpanii. Ma złocistą barwę i neutralny zapach. Jest tworzone na bazie drogocennych olejów takich jak: oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej jojoba i olej konopny. To uniwersalny produkt myjącym, który może być stosowany samodzielnie lub stanowić bazę do tworzenia różnego rodzaju kosmetyków czy środków czystości. Delikatnie myje i działa nawilżająco, dobrze sprawdzi się przy pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt. Ma niski potencjał alergizujący i nie uszkadza bariery hydrolipidowej skóry. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób, którym towarzyszy uczucie ściągnięcia i przesuszenia naskórka po kąpieli. Pozostawia skórę miękką, nawilżoną i zapewnia uczycie komfort po umyciu.

Mydła naturalne posiadają szereg dobroczynnych dla skóry właściwości. Są one także bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż konwencjonalne kosmetyki myjące. Mogą one zmienić nie tylko naszą pielęgnację, ale także stanowić alternatywę dla chemicznych środków przeznaczonych do sprzątania. Warto przetestować wszystkie mydła naturalne i znaleźć swoje ulubione.

A kiedy naturalna pielęgnacja ma sens? Odpowiadamy !