You are currently viewing Kiedy naturalna pielęgnacja ma sens?
Wady i zalety korzystania z kosmetyków naturalnych

Kiedy naturalna pielęgnacja ma sens?

Ostatnie lata przyniosły prawdziwą rewolucję na rynku kosmetycznym. Nurty takie jak minimalizm, zero waste i less waste skutecznie odmieniły dawny, nieco skostniały świat producentów wabiących konsumenta kolorowym opakowaniem i nieciekawym składem. W trosce o planetę i zdrowie, wiele osób postanowiło przerzucić się na pielęgnację naturalnymi kosmetykami. Jednak całkowicie naturalna pielęgnacja nie zawsze przynosi tak spektakularne efekty, jak stosowanie kosmetyków ze sztucznym składem. Jesteśmy przyzwyczajeni do szybkiego działania, efektu „wow” i nieskazitelnego wyglądu, jak z reklam. Tymczasem rzeczywistość wygląda zgoła inaczej. Kiedy naturalna pielęgnacja ma sens?

Zmiana sposobu myślenia

Stosowanie naturalnych kosmetyków pod wieloma względami jest bardzo korzystne – dla zdrowia, dla planety, dla ograniczania śmieci i przeciwstawiania się cierpieniu zwierząt. Jednak warto w tej drodze do lepszego życia być bardzo ostrożnym, bo wielokrotnie producenci wykorzystują dobre intencje konsumentów i pod hasłami marketingowymi ukrywają biznesową strategię. Dlatego przede wszystkim warto sprawdzać źródła, w których zaopatrujemy się w naturalne kosmetyki – cena nie zawsze jest najważniejszym kryterium, wręcz przeciwnie, bardzo często uniwersalne i dobre produkty są tanie. Potrzebna jest zmiana myślenia, a nie nagła rewolucja polegająca na wyrzuceniu wszystkich kosmetyków i zamianie ich na naturalne zamienniki. Metoda małych kroków jest tu kluczowa, zacznijmy od podstaw. Ludzie tak naprawdę nie potrzebują oddzielnych kosmetyków do każdej części ciała ani produktów do makijażu wysypujących się z kosmetyczki. Piękno naturalnych kosmetyków tkwi w prostocie i ich uniwersalności, a jedną rzecz można wykorzystać na wiele różnych sposobów. To także miła zmiana dla portfela, chociaż nie zawsze tak jest. Nasze uwagi kierujemy nie tylko do kobiet – męskie kosmetyki naturalne są kupowane coraz częściej i z coraz większą świadomością.

Wady i zalety korzystania z kosmetyków naturalnych

Wady i zalety korzystania z kosmetyków naturalnych
Wady i zalety korzystania z kosmetyków naturalnych

Największą zaletą naturalnych kosmetyków jest bogactwo witamin i minerałów, które się w nich zawierają (Sprawdź Jak czytać skład kosmetyków?). Pomimo tego, że potrzeba więcej cierpliwości i regularności w ich stosowaniu, stosując je działamy bezpośrednio na przyczynę problemów, a nie przykrywamy brokatową warstwą skutki uboczne. Przykładowo, osoby z cerą trądzikową używając zwykłych, drogeryjnych produktów prawdopodobnie doprowadzą do wysuszenia skóry, uszkodzenia bariery hydrolipidowej i tym samym zaostrzą stan zapalny. Dzieje się tak, ponieważ drogeryjne specyfiki bazują na mocnych detergentach oraz, bardzo często, na substancjach komedogennych i uczulających. Jednak stosowanie ich na początku daje dobre efekty, ponieważ oczyszczają one skórę i uzależniają od efektu świeżości. Natomiast po pewnym czasie dochodzi do wspomnianych wyżej problemów, a biorąc pod uwagę np. wahania hormonalne u nastolatków, choroby skórne oraz czynniki zewnętrzne, trudno dojść do przyczyny powstawania niedoskonałości. Cera trądzikowa jest wymagająca i potrzebuje wbrew pozorom bardzo delikatnej, ale i stanowczej pielęgnacji. Podstawową rzeczą jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia, np. dzięki stosowaniu kwasu hialuronowego, śluzu ślimaka lub żelu aloesowego, tonizacja skóry, np. przez tonik z zawartością kwasów, działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, np. stosując hydrolaty i kremy z zawartością oregano lub olejku herbacianego. Istotne jest także oczyszczanie delikatnymi piankami i żelami. Na tym przykładzie widać, że całkowicie naturalna pielęgnacja nie zawsze jest możliwa, ale zdecydowanie warto szukać kosmetyków z jak największą zawartością roślinnych ekstraktów, wyciągów i olejków! Minusem kosmetyków organicznych bywa ich krótka data ważności oraz konieczność trzymania ich w lodówce, przez co ich cena bywa zdecydowanie wyższa. Do wad zaliczamy także większą podatność na wystąpienie alergii, głównie na takie substancje jak pyłek pszczeli lub konkretne rośliny. Reakcje alergiczne wcale nie są takie rzadkie, ponieważ w kosmetykach organicznych mamy o wiele wyższe stężenie danego składnika (często aktywnego), do którego skóra po prostu nie jest przyzwyczajona. Zaleca się więc powolne i ostrożne wprowadzanie kosmetyków naturalnych do codziennej pielęgnacji.

Naturalne kosmetyki na co dzień

Całkowicie naturalna pielęgnacja może być niemożliwa do osiągnięcia, ale wprowadzanie organicznych lub wegańskich kosmetyków do codziennych rytuałów zawsze ma sens! Każda skóra jest inna i w inny sposób reaguje na dane substancje, stąd niektórzy uwielbiają zabiegi z wykorzystaniem olejów i samodzielnie robionych kosmetyków, a inni zdają się na producentów i lepiej się u nich sprawdzają gotowe mieszanki. Warto jednak wiedzieć, że dzięki stosowaniu naturalnych kosmetyków jesteśmy zdrowsi i możemy po dłuższym czasie zobaczyć lepsze efekty. Na dodatek, jesteśmy przyjaźni środowisku i bardziej świadomi własnego ciała i jego potrzeb. Naturalna pielęgnacja dobrze sprawdza się np. osobom cierpiącym na problemy skórne mające swoje źródło w czynnikach zewnętrznych lub nieprawidłowej pielęgnacji oraz tym, którzy chcą zachować swoją skórę w dobrym stanie na długie lata.

Przeczytajcie także naszą odpowiedź na pytanie, Dlaczego warto używać kosmetyków zero/less waste?