You are currently viewing Naturalne sposoby na łupież

Naturalne sposoby na łupież

Czysta skóra głowy bez widocznych zmian jest niezbędna, by móc cieszyć się mocnymi i zdrowymi włosami. Dlatego problemu łupieżu nie należy ignorować. By jednak skutecznie z nim walczyć, trzeba wiedzieć, które preparaty wybierać i jak właściwie je stosować. W tym przypadku warto wspomóc się naturalną pielęgnacją, która jest skuteczna, a jednocześnie nieinwazyjna. Oto nasz krótki poradnik, który pomoże Ci pozbyć się łupieżu.

Czym jest łupież?

Wielu osobom wydaje się, że łupież jest tylko problemem estetycznym. To jednak schorzenie dermatologiczne, które może dawać wiele przykrych objawów. Oprócz widocznego złuszczania się naskórka pojawia się także łojotok oraz świąd. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nadmierny rozrost grzybów z gatunku Malassezia, które stanowią fizjologiczną florę skóry. W sprzyjających warunkach, takich jak nadmiar łoju, intensywnie się namnażają, powodując problemy z łupieżem łojotokowym lub suchym.

Łupież łojotokowy zwany tłustym jest cięższą odmianą. Na skórze głowy pojawiają się nie tylko płatki naskórka, ale także silne wydzielanie łoju i żółtawe, łuszczące się zmiany. Nieleczony łupież tłusty może stać się przyczyną łojotokowego zapalenia skóry i sprzyjać wypadaniu włosów. Poza tym objawy mogą wpłynąć negatywnie na komfort życia. Dlatego w tym przypadku konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia wskazanego przez dermatologa.

Łupież suchy jest znacznie lżejszą odmianą, ale też częściej spotykaną. Tutaj również pojawia się nadmierne wydzielanie łoju oraz przetłuszczanie się włosów, jednak nie jest to tak intensywne, jak w przypadku łupieżu tłustego. Płatki naskórka są mniej widoczne i drobniejsze.

Łupież, niezależnie od intensywności objawów, ma tendencję do nawracania. Dlatego dobre nawyki i właściwa pielęgnacja to podstawa zdrowej skóry głowy.

Co wzmaga łupież?

Po pierwsze nieodpowiednio dobrana pielęgnacja. Chociaż zdawałoby się, że podstawą powinno być oczyszczanie, to stosowanie intensywnie pieniących się detergentów nie jest najlepszym pomysłem. Uszkadzają one naturalną barierę ochronną skóry, wysuszają ją i zaburzają naturalny mikrobiom. Dlatego do codziennego stosowania zdecydowanie lepiej sprawdzą się delikatne szampony myjące. Ważna jest także regularność w myciu włosów. Zmywanie nagromadzonego łoju ogranicza możliwość rozwoju grzybów.

W miesiącach zimowych problem może się nasilać, dlatego nie należy nosić czapek ze sztucznych włókien, które słabo przepuszczają powietrze i mogą wzmagać łojotok.

Leki na łupież

W wielu przypadkach zalecane jest zastosowanie preparatów zawierających substancje przeciwgrzybiczne, np. ketokonazol. Chociaż są one skuteczne, to ich silne działanie może wywoływać podrażnienia i wysuszać skórę głowy. Dlatego warto wspomagać się naturalną pielęgnacją, która zadziała łagodząco, ale także będzie skuteczna w walce z nadmiernym łojotokiem. Jeśli pomimo stosowania odpowiednich preparatów problem nie znika lub się nasila, należy udać się do dermatologa, by zweryfikować rozpoznanie schorzenia.

Naturalna pielęgnacja przy łupieżu

Naturalna pielęgnacja przy łupieżu

Właściwy wybór codziennego szamponu to podstawa. Powinien on łagodnie oczyszczać i pielęgnować, a jednocześnie działać ściągająco i przeciwzapalnie. Dobrze sprawdzą się tu szampony na bazie dziegciu brzozowego. Chociaż mają specyficzny zapach, to warto regularnie je stosować ze względu na działanie sebostatyczne i przeciwgrzybiczne. Dobrze sprawdzą się też produkty na bazie pokrzywy, łopianu, szałwii, a także te z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego lub rozmarynu.

Podczas kuracji przeciwłupieżowej nie trzeba rezygnować z odżywek do włosów. Należy jedynie pamiętać, by nie nakładać ich tuż przy skórze głowy i wybierać raczej lekkie formuły przeznaczone do włosów tłustych.

By dodatkowo zadbać o właściwe oczyszczenie skóry głowy, do swojej rutyny pielęgnacyjnej warto włączyć peeling. Usuwa on martwy naskórek i łuski łupieżowe, pozwala odblokować ujścia gruczołów łojowych i usuwa resztki preparatów do stylizacji. Najlepiej sprawdzi się peeling na bazie kwasu salicylowego, który reguluje wydzielanie sebum oraz namnażanie się drobnoustrojów. Peeling do skóry głowy należy stosować nie częściej niż raz w tygodniu.

Opcjonalnym krokiem, który można wykonać, jest olejowanie. W przypadku łupieżu polecany jest olej kokosowy lub olej tamanu. Należy tylko pamiętać, by potem dokładnie zmyć produkt z włosów. Dla ułatwienia przed użyciem szamponu warto zemulgować całość odżywką.

Można też nałożyć na skórę głowy naturalną maseczkę, np. na bazie zielonej glinki czy glinki ghassoul. Taki zabieg zadziała oczyszczająco i pozwoli zredukować stan zapalny.