You are currently viewing Jak powstają kosmetyki naturalne?
Jak powstają kosmetyki naturalne?

Jak powstają kosmetyki naturalne?

Co różni kosmetyki naturalne od kosmetyków konwencjonalnych? W końcu wiele z nich stoi obok siebie w drogeriach lub dzielą wspólnie magazyny sklepów internetowych. Czy produkty, na których etykietach możemy przeczytać „eco”, „naturalne”, „cruelty free”, są lepsze od typowych drogeryjnych propozycji? Jak powstają naturalne kosmetyki?

Skład kosmetyków naturalnych

W ostatnim czasie panuje moda na tzw. krótki skład, który w domyśle ma dawać wrażenie lepszej jakości oraz być zdrowszym wyborem. W podobny sposób wiele ludzi kieruje się przy zakupie produktów spożywczych – im mniej składników, tym lepiej. W istocie, chemiczne formuły zawarte w INCI na konwencjonalnych kosmetykach ciągną się w nieskończoność, chociaż nie zawsze oznacza to samo zło, ale niestety, zanim zapanowała obecna moda na skracanie składów, producenci dodawali do kosmetyków mnóstwo niepotrzebnych substancji oraz konserwantów. Takie podejście zapewne w jakieś części również było zabiegiem marketingowym, mającym sprawić, że kosmetyk będzie wyglądał na „bogatszy” i lepiej dopracowany. Wracając jednak do pytania, czym wyróżnia się skład kosmetyków naturalnych – bazują one przede wszystkim na wyciągach z roślin, olejach, esencjach, hydrolatach i zwiększonej ilości składników aktywnych. Do kosmetyków naturalnych nie dodaje się zbędnych składników, takich jak sztuczne barwniki, parabeny, parafina lub inne substancje konserwujące. Bardzo często rolę konserwantów pełni tu alkohol, olejki eteryczne czy witaminy, ale także naturalnie występujący w przyrodzie benzoesan sodu, sorbinian potasu czy kwas cytrynowy. Lista produktów konserwujących, które można dodawać do kosmetyków naturalnych jest ograniczona i zawarta w jednym z rozporządzeń Unii Europejskiej. Kosmetyki organiczne także podlegają restrykcjom i regulacjom, a ich skład i działanie są dokładnie badane przed dopuszczeniem na rynek, dlatego też warto po nie sięgać. Używając kosmetyków naturalnych przyczyniamy się do mniejszego zaśmiecania naszej planety.

Jak pozyskuje się składniki do kosmetyków naturalnych?

Jak już wspomnieliśmy, kosmetyki naturalne bazują w większości na wyciągach z roślin lub minerałach, czasem można w nich spotkać substancje pochodzące od zwierząt, np. produkty pszczele. Do produkcji kosmetyków naturalnych można wykorzystywać jedynie procesy takie jak destylacja, suszenie, tłoczenia, ekstrakcja, innymi słowy – w jak najmniejszym stopniu przetwarzać składniki i zachowywać jak najwięcej ich właściwości. Z tego też powodu takie kosmetyki mogą uczulać lub powodować reakcje alergiczne, dlatego przed ich pełnym użyciem warto wykonywać próby uczuleniowe. Proces produkcji kosmetyków naturalnych jest bardzo długi, ponieważ sprawdza się odpowiednie stężenia konkretnych substancji. Samo pochodzenie roślin także jest pod kontrolą – plantacje muszą posiadać certyfikaty (np. EcoCert lub inne certyfikaty potwierdzające rolnictwo ekologiczne) i spełniać wiele norm. Z tego też powodu cena kosmetyków naturalnych bardzo często jest wyższa niż tych drogeryjnych.

Naturalne substancje, z których warto korzystać

Naturalne substancje, z których warto korzystać
Naturalne substancje, z których warto korzystać

Co ciekawe, do naturalnych kosmetyków możemy zaliczyć zarówno krem oparty na konkretnej formule, hydrolat – czyli połączenie ekstraktu np. z róży czy lawendy i destylowanej wody, jak i zimnotłoczony olej kosmetyczny lub żel z aloesu. Jednym ze świetnych kosmetyków naturalnych, wciąż niedostatecznie docenianych są glinki. Są one dostępne w rozmaitych kolorach, a każdy z nich wykazuje inne właściwości, od oczyszczających i detoksyzujących, przez odżywcze i rozświetlające, aż po relaksujące. Glinki są bardzo tanie, a nadają się do wszechstronnego użytku, najczęściej jako składnik maski do twarzy lub ciała, ale także do kąpieli lub szamponu do włosów. Glinki są pozyskiwane z głębokich warstw gleby, z jaskiń i z pyłu wulkanicznego i oczyszczane – zawierają mnóstwo minerałów i dobroczynnych składników, można je łączyć z hydrolatami, olejami lub innymi półproduktami, takimi jak np. kwas hialuronowy. Kolejnym naturalnym składnikiem, jaki warto mieć w domu, są olejki eteryczne, które pozyskuje się m.in. poprzez destylację z parą wodną lub wytłaczanie na zimno ze świeżo suszonych roślin. Olejki eteryczne mają mnóstwo właściwości bakteriobójczych oraz relaksujących. Są głównym składnikiem aromaterapii lub perfum. Do najbardziej wszechstronnych olejków eterycznych należy m.in. olejek z drzewa herbacianego, olejek lawendowy i olejek grejpfrutowy. Trzeba pamiętać, by nie używać ich bezpośrednio na skórę, bo może się to skończyć podrażnieniem, ale jako składnik bazowy, np. do wybranego oleju. Świat kosmetyków naturalnych jest ogromny i bardzo ciekawy, i zdecydowanie warto dowiedzieć się o nim więcej.

Przeczytaj też, kiedy pielęgnacja naturalna ma sens.