You are currently viewing Przyczyny wypadania włosów

Przyczyny wypadania włosów

Włosy nie są jedynie atrybutem urody. Pogorszenie ich stanu może być sygnałem od Twojego organizmu i wskazywać na problemy zdrowotne. Z kolei w niektórych przypadkach jest czymś zupełnie naturalnym. Dlatego, zanim pobiegniesz do sklepu po kolejną wcierkę, warto zastanowić się nad przyczynami wypadania włosów.

Łysienie androgenowe

Jest związane z działaniem męskich hormonów płciowych, a konkretnie dihydrotestosteronu na cebulki włosów. W wielu przypadkach to jak szybko u mężczyzn rozpoczyna się proces łysienia, jest kwestią genetyczną. Jednak to androgenowe może pojawić się także u kobiet z zaburzeniami hormonalnymi, na przykład w przebiegu PCOS. U mężczyzn łysienie zwykle objawia się wystąpieniem zakoli oraz postępującym przerzedzeniem włosów na czubku głowy. U kobiet natomiast dochodzi do ich utraty w centralnej części głowy w okolicy przedziałka. Łysienie androgenowe poddaje się leczeniu, jednak musi być ono zdiagnozowane przez lekarza specjalistę. Pomoc można uzyskać u endokrynologa, dermatologa lub w przypadku kobiet ginekologa. Specjalista zleci niezbędne badania i dobierze najskuteczniejszą metodę terapii.

Wypadanie włosów a stan odżywienia

Wypadanie włosów a stan odżywienia

Łamliwe, matowe i wypadające włosy mogą świadczyć o niedożywieniu lub braku niektórych witamin w diecie. Problemy z nimi mogą zauważyć u siebie osoby, których dieta jest uboga w białko. Oprócz tego częstszą przyczyną wypadania włosów są niedobory witamin z grupy B, witaminy D3 czy A. Powodem może być również niski poziom żelaza. Nie należy jednak decydować się na suplementację bez konsultacji z lekarzem, gdyż zbyt duże dawki niektórych witamin również mogą przyczynić się do pogorszenia kondycji włosów.

Stres

Życie w permanentnym stresie sprawia, że cały organizm funkcjonuje gorzej oraz zużywa więcej cennych witamin i mikroelementów. A to odbija się znacząco na stanie włosów. Jednak nie tylko przewlekły stres może być przyczyną nadmiernego wypadania. Znaczne przerzedzenie włosów mogą zaobserwować u siebie osoby, które przeszły traumatyczne zdarzenia.

Przyjmowanie niektórych leków

W wielu przypadkach pogorszenie stanu włosów można obserwować po rozpoczęciu terapii danym preparatem. Zwiększone wypadanie często obserwują u siebie osoby rozpoczynające terapię pochodnymi witaminy A lub stosujące leki przeciwdepresyjne, nasercowe, obniżające ciśnienie lub rozrzedzające krew. Niejednokrotnie przerzedzenie włosów pojawia się także u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną.

Łysienie plackowate

To choroba autoimmunologiczna, której mechanizm nie został jeszcze do końca poznany. W jej przebiegu dochodzi do uszkodzeń mieszków włosowych. Przypadłość ta przybiera różne formy. Zmiany mogą samoistnie ustępować lub prowadzić do trwałej utraty owłosienia. Często łysienie występuje w charakterystycznych ogniskach, jednak bywa, że obejmuje całą skórę głowy lub dotyczy także innych miejsc, w tym brwi, rzęs lub owłosienia na ciele. W cięższych przypadkach mogą pojawić się także zmiany paznokciowe.

Problemy hormonalne

Nadmierne wypadanie włosów może być spowodowane nie tylko działaniem androgenów. Bardzo często na ich pogorszony stan skarżą się osoby ze schorzeniami tarczycy lub kobiety w okresie menopauzy. W wielu przypadkach diagnostyka wypadania włosów uwzględnia obszerne badania poziomu hormonów.

Wypadanie włosów po ciąży

Przerzedzenie włosów kilka miesięcy po porodzie u wielu kobiet budzi niepokój. Jednak jest to zupełnie naturalna reakcja organizmu. Po ciąży poziom estrogenów znacząco spada, przez co kondycja włosów może się pogarszać. Warto również mieć świadomość, że ciąża oraz karmienie piersią to ogromny wysiłek dla organizmu, który może sprzyjać niedoborom. Dlatego po porodzie należy szczególnie zadbać o siebie, nie tylko stosując odpowiednią pielęgnację włosów, ale także wprowadzając odżywczą dietę.

Mechaniczne uszkodzenia włosów i nieprawidłowa pielęgnacja

Wypadanie włosów nie zawsze musi świadczyć o w problemach zdrowotnych czy zaburzeniach hormonalnych. Może się ono pojawić w przypadku osób, które za ciasno związują włosy, co negatywnie wpływa na mieszki. Zbyt częste i intensywne farbowanie, a także stylizacja z użyciem wysokiej temperatury również mogą być przyczyną znacznego osłabienia kondycji włosów. Czasem w efekcie kruszą się, co może dawać złudne wrażenie ich wypadania. Dużym obciążeniem dla skóry głowy są także zabiegi związane z przedłużeniem włosów, czyli stosowaniem tak zwanych doczepów, które negatywnie wpływają na cebulki.

Oczywiście wiele problemów z włosami nie jest związanych z poważnymi schorzeniami i nie należy wpadać w panikę, gdy znajdziemy na swojej szczotce kilka włosów więcej. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem lub udać się na konsultację do trychologa.